Budući da moderno poslovanje teži ka ubrzavanju poslovnih procesa i njegovi zahtevi u vezi sa produktivnošću nesumnjivo postaju sve veći, poslodavci savremenog doba posvećuju izuzetnu pažnju svim faktorima koji mogu uticati na uspešnost njihovog poslovanja, jer tržište odlikuje kompetitivnost i obilje ponuda. Sama efikasnost zaposlenih, koja je zapravo jedan od temelja isplativog biznisa, podrazumeva da oni brzo pronalaze najbolja rešenja i finalizuju radne zadatke na način koji će uštedeti kompaniji vreme i novac u onoj meri u kojoj je to moguće. Ne bi li se radni proces tako organizovao, a pri tome rezultati bili valjani, potrebna je kreativnost, koja podrazumeva veštinu osmišljavanja ovakvih rešenja. Budući da kretivnost zaposlenih prepoznajemo kao jednog od glavnih činilaca konačne efikasnosti rada, u tekstu koji sledi ćemo ponuditi nekoliko saveta za podsticanje iste.
Adekvatno opremljen i dobro organizovan radni prostor
Prvi uslov za postizanje najboljih rešenja u smislu organizacije rada zaposlenih kao tima i pojedinaca jeste dobro opremljen i organizovan radni prostor. Ovo podrazumeva da ćete svojim zaposlenima omogućiti neometan tok rada tako što ćete im obezbediti neophodan kancelarijski materijal, odnosno sva potrebna sredstva za rad, te i sam prostor učiniti funkcionalnim njihovim prilagođenim rasporedom. Prilikom odabira nameštaja bi trebalo da se vodite načelima minimalističkog pristupa uređenju i fokusirate se na praktično više no estetski dopadljivo. Pored osnovnih sredstava za rad, u prostor uključite elemente koje će zaposleni koristiti za organizaciju rada i koji će im pomoći u rešavanju problema i iznošenju ideja, a među kojima su najkorisnije bele table, kao i oprema za projektovanje. U svrhu takozvanog “brainstorminga” možete organizovati i zaseban prostor, kao što je sala za sastanke, koji će biti relativno izolovan od prostorija u kojima se obavljaju tekući radni procesi. U domenu dekoracije, možete se osloniti na određene dekorativne elemente koji po svojoj prirodi predstavljaju dobar doprinos produktivnosti, odnosno plodotvornom toku misli u okviru rada i koncentraciji, kao što su saksijske biljke, a dodatno možete u prostor uključiti i motivacione poruke na zidovima prostorija. Teorija da boje imaju svoju ulogu u podsticanju dobrih rezultata rada ima brojne zagovornike, te se u cilju podržavanja dobre koncentracije i doprinosa kreativnosti možete odlučiti za žutu ili narandžastu boju.
Dobra ukupna atmosfera i odnos među članovima kolektiva
Ne bi li proces rada bio što plodotvorniji, važno je imati u vidu očuvanje mentalnog zdravlja zaposlenih, podsticanje dobrog odnosa sa njima i među njima, te samim time postizanje valjane ukupne atmosfere u okviru kompanije. Postoje brojni načini na koje možete doprineti dobrom timskom radu i jednom pozitivnom duhu u okviru vaše firme, a na prvom mestu je potrebno da pronađete granicu između zdrave i nezdrave kompetitivnosti. Po prirodi stvari, zdrav takmičarski duh je svakako podsticaj na putu ka što boljim rezultatima, ali se on postiže pozitivnom motivacijom zaposlenih da što više doprinesu zajedničkom cilju. Postavljanje jedinstvenog cilja za ceo kolektiv, koji će svima doneti benefite, je ključna stavka, nasuprot koje stoji negativna motivacija i izdvajanje pojedinaca, poređenje doprinosa i slično. Ukoliko se foksirate na kritiku koja nije konstruktivna, efekti će biti pre svega frustracija, rad pod pritiskom i naposletku opšte nezadovoljstvo, dok ćete poređenjem rezultata svakog od zaposlenih ponaosob postići izostajanje timskog duha i konkurentan odnos među njima. Ovakav vid pritiska je najčešći razlog zbog kog se pojedinci odlučuju na promenu posla, te se potrudite da umanjite stres svojih zaposlenih na radnom mestu i podstaknete njihovu lojalnost kompaniji. Dodatno možete organizovati takozvane “team building” aktivnosti, te i obezbediti zaposlenima prostor za odmor i druženje u okviru firme, ukoliko ste u mogućnosti. Neka vaš fokus bude na nagrađivanju dobrih rezultata, a ne kažnjavanju nezadovoljavajućih, a kritiku učinite konstruktivnom tako što ćete je izlagati kao potrebu za zajedničkim kreiranjem boljih obrazaca odnosa prema radnim zadacima i uključiti se u potragu za efikasnijim rešenjima.
Izazovi i raspored zaduženja
Vrlo je važno da vaš tim bude raznolik u onoj meri u kojoj se razlikuju koraci radnog procesa, te i da na pravilan način, a uzimajući u obzir kvalifikacije i interesovanja članova tima, rasporedite radne zadatke. Izazovi na radnom mestu, u smislu postavljanja viših ciljeva i zadataka kojima pojedinci izlaze iz svoje zone komfora, jesu zapravo vid pozitivne motivacije i mogu dobro uticati na rezultate, ali uz izvesne granice. Ukoliko često prenosite fokus zaposlenih na nove zadatke, te i insistirate na čestim reorganizacijama u okviru tima, vrlo verovatno ćete samo dovesti do opšteg osećaja frustracije. Rešenje je da uz redovne zadatke, predlažete iznalaženje novih pristupa kao dodatak, imajući u vidu i vreme i energiju koja je zaposlenima potrebna za njih. Imajte takođe na umu i da ponavljanje jedne iste rutine svakog meseca može dovesti do prezasićenja kod zaposlenih, te redovno obavljajte individualne sastanke, ne biste li imali uvid u to čijem bi doprinosu kompaniji zapravo išle u prilog određene izmene u smislu drugačijih radnih zadataka.
Ukoliko želite da postignete zdravu radnu atmosferu, koja će biti temelj dobrom poslovanju vaše kompanije i podstaći kreativnost vaših zaposlenih, važno je da budete uključeni u tokove radnih procesa i kao deo kolektiva istovremeno radite na postizanju timskog duha i priznavanju individualnosti svakom pojedincu. Nakon što obezbedite vašim zaposlenima tehničke uslove za rad, fokusirajte se na načine na koje ćete ih motivisati da održe entuzijazam povodom svog poslovnog angažmana i primetićete da vaša posvećenost daje vidne pozitivne rezultate.