Često lekare pitamo za savete, osim za medicinsku preporuku. Očekujemo da znaju odgovore na nebrojana pitanja, od struke, ali i iz oblasti koje nisu sfera njihovog delovanja. Ispostavilo se ipak da lekari ne znaju sve: mnogi i dalje veruju u zastarele zdravstvene mitove, prenosi portal “The Healthy”. Ovo je 11 zdravstvenih mitova u koje veruju čak i lekari, a nauka nudi drugačije odgovore.
Pijte najmanje osam čaša vode dnevno
Kada stručnjaci pročešljaju istraživanje, ne mogu naći nikakve dokaze koji potkrepljuju ovu tvrdnju. Najbolji savet za održavanje hidratacije je da pijete često tokom dana, čak i ako niste žedni. Isprobajte ove pametne načine da pijete više vode.
Obrijana kosa raste brže, grublje i tamnije
Prema britanskoj klinici Maio, brijanje kose ne menja debljinu, boju ili brzinu rasta. Brijanje dlaka na licu ili telu daje kosi tupi vrh. Vrh se može osećati grubo dok izraste, što ga može učiniti uočljivijim ili izgledati deblje ili tamnije.
Ćuretina vas čini pospanim
Poznato je da olovni triptofan izaziva pospanost, ali ćuretina ga ne sadrži više od piletine ili govedine. U stvari, orasi i sirevi sadrže više triptofana nego ćuretina.
Mobilni telefoni su opasni za upotrebu u bolnicama
Ima zrna istine u ovom: upotreba mobilnih telefona u bolnici nije prouzrokovala smrt, koliko iko zna, ali uređaji su uključili alarme na monitorima, pokrenuli lažna očitavanja na srčanim monitorima i prouzrokovali kvarove na pumpama za infuziju. U jednoj studiji istraživači su otkrili da su mobilni telefoni ometali oko 4 procenta medicinskih uređaja – ali samo kada je telefon bio na metar i pol. Ali druga studija koja je obuhvatala 300 testova u 75 bolničkih prostorija za lečenje nije otkrila nikakve smetnje.
Moždani udar je problem samo za starije osobe
Studija iz 2016. godine o hospitalizacijama u Nju Džersiju objavljena u Journal of American Heart Association otkriva da se učestalost moždanog udara više nego udvostručila kod ljudi između 35 i 39 godina tokom poslednje decenije. Studija iz 2017. godine u JAMA Neurologi pokazala je da je najveći porast bio među ženama između 35 i 44 godine – grupa je pretrpela skok od 42 procenta.
Koristimo samo 10 posto svog mozga
Svi su ovo čuli, ali sasvim je pogrešno: koristimo sav mozak i većina uma je aktivna tokom celog dana, kaže Scientific American – čak i kada spavate.
Čitanje pri slabom svetlu uništiće vam vid
Prigušeno osvetljenje nema uticaja na vid, prema Harvard Medical School. Ali, brže će vam zamoriti oči. Najbolji način za postavljanje svetla za čitanje je direktno preko stranice; samo ga postavite da biste izbegli odsjaj.
Kosa i nokti nastavljaju da rastu i kad umremo
Jezivo, ali neistinito. Posle smrti, ljudsko telo se dehidrira, a koža smanjuje, otkrivajući veći deo noktiju i kose. Rast kose i noktiju zahteva složenu hormonalnu interakciju koja jednostavno nije moguća nakon smrti, prema studiji.
Seks je bolan jer ne možete da se opustite
Ne, ne, ne. Jednom kada lekari isključe očigledne uzroke bolnog seksa poput infekcije ili lošeg podmazivanja vagine, oni mogu ponuditi ovo objašnjenje. Ali postoji mnogo razloga za bolni seks, kao što je vestibulonija – najčešći uzrok seksualnog bola kod žena mlađih od 50 godina. Ovaj hronični bol u vulvi nema jasan uzrok – ili lek. Bilo koja vrsta dodira ili pritiska može izazvati nelagodu, bilo da je reč o seksu, toaletnom papiru ili tamponima, prema Harvard Medical School. Lokalni tretmani i izbegavanje uske odeće mogu vam pomoći; stanje se može razjasniti samo po sebi, iako to može potrajati mesecima ili čak godinama.
Ako nemate istoriju raka dojke po majci, imate manji rizik
Prema Nacionalnoj fondaciji za rak dojke, samo oko 10 procenata onih kojima je dijagnostikovan rak dojke ima porodičnu istoriju bolesti. A među njima nije bitna samo mama- iako su mnogi lekari naučeni da pitaju o majci žene prilikom izračunavanja rizika od raka dojke, sada znamo da je moguće naslediti problematične gene iz DNK vašeg oca ili majke.
Odmor je najbolji za bolove u leđima
Lekari i dalje dele ovaj savet – ali prošle su decenije otkako je krevet propisan za bolove u leđima. Američki koledž lekara sada preporučuje lekarima i pacijentima da leče bolove u križima terapijama koje nisu lekovi, poput toplote, masaže, tai či, joge, akupunkture ili kičmene manipulacije (kiropraktika) i lekova protiv bolova bez recepta. A pacijenti bi trebalo da pokušaju da ostanu aktivni – poput izvođenja ovih pet vežbi koje mogu ublažiti bolove u leđima.
Izvor: Zdravaiprava