Bebama na rođenju nije formirano do kraja čulo ukusa i ne osećaju so, nemaju “prave” suze i nedostaje im čašica na kolenu. Ovo su samo neke neočekivane činjenice o malim ljudskim bićima koje vam ne kažu kada izađete iz porodilišta.
NE OSEĆAJU SO
Male bebe imaju istančano čulo ukusa, ali ne za so.
Studije su pokazale da beba do četvrtog meseca života ne detektuje ovaj ukus.
PLAČU, ALI BEZ SUZA
Iako novorođenčad plaču često, to je plač bez suza.
Naime, prvih dvanaest nedelja bebama nije dovoljno razvijen suzni kanal i one nemaju prave suze.
KOLENO
Na neki način bebe na rođenju nemaju čašicu na kolenu. Zapravo postoje neke naznake koštanog tkiva, ali se ona formira tokom prve dve, tri godine života.
Ova činjenicane ne treba da brine roditelje jer nedostatak koštanog tkiva zapravo ublažava sve padove prilikom prohodavanja, a meko tkivo ublažava i puzanje.
IMAJU VIŠE KOSTIJU OD ODRASLIH
Bebe imaju 300, a odrasli 206 kostiju.
Objašnjenje je što mališanima kosti srastaju u prave kosti tokom prve godine života- to je objašnjenje zašto ni ne maju pravu čašicu na kolenu.
I lobanja im zarasta i zatvara se fontanela sve do druge godine života.
SEĆANJA IZ MATERICE
Ukuse koje je majka forsirala i volela tokom drugog stanja, voleće i beba. Tačnije biće im naklonjenija jer se ona seća tih ukusa dok je još bila u stomaku.
BEBE SU DLAKAVE
U materici celo bebino telo je prekriveno dlakama koje se nazivaju lanugo. Eksperti iz oblasti dečijeg razvoja navode da je razlog tome- termoregulacija u maminom stomaku.
Te dlačice su paperjaste i one bebama uglavnom nestanu u prvim nedeljama života.
Pripremila: M. Porobić