Sunčani letnji dani sve su nam bliži. Poznato je da je zaštita od sunca neophodna i kada niste na plaži, a evo šta sve treba da znate o nezi kože tokom letnjih meseci.
– Kada izađemo na sunce, naše ćelije proizvode dodatne količine melanina da bi nas zaštitile od opekotina. Kod odraslih možemo smatrati da su ćelije naviknute da to rade. Ali, ćelije koje proizvode melanin kod dece nisu tako aktivne kao kod odraslih, što vodi povećanoj UV osetljivosti dečije kože. Zato je kod dece od ključnog značaja primena preparata za zaštitu od sunca namenjenih posebnim potrebama nežne i osetljive dečije kože. Uz to, peporučuje se i veoma visok SPF – savetuje Aneta Birger iz “Eucerin” Odeljenja za
istraživanje i razvoj.
Osim dece, na suncu su često “ugroženije” i osobe sklone alergijama.
– Najpoznatija vrsta fotodermatitisa je polimorfna svetlosna erupcija (PSE). Karakterišu je kožne reakcije koje se pojavljuju odloženo, jedan ili dva dana nakon boravka na suncu i ponavljaju. Simptomi ove alergije mogu varirati od blagog osipa do pojave pustula. PSE može biti istovremeno neprijatna i onespokojavajuća, pošto se kožne reakcije ispoljavaju na veoma vidljivim regionima tela, uključujući ruke, grudni koš, a u nekim slučajevima i lice – objašnjava Birger.
IZBOR
Važno je da sredstvo pruža zaštitu i od UVA i od UVB zraka. UVA zraci prodiru kroz sve slojeve kože, sve do potkožnog tkiva, uzrokuju bore, a mogu da izazovu i melanom, kao i karcinom ćelija kože.
MLEKO ČUVAJTE U KUPATILU
Ako vam je krema za sunčanje pri ruci, na polici kraj kade ili ispod ogledala na primer, veća je verovatnoća da ćete se setiti i naterati da se namažete odmah posle tuširanja, nego ako posle morate da razmišljate o tome. Stručnjaci savetuju da to treba da vam postane deo svakodnevne rutine, poput pranja zuba.
ZAŠTITI SVE
Žene obično zaboravljaju da zaštitnim sredstvom namažu zadnju stranu vrata i kožu uz ivicu kose.
Takođe, redovno zaboravljamo šake, zadnju stranu ušiju i tabane. Problematična regija je i koža glave. Osim što ne možete da je namažete zaštitnim sredstvom, nije lako proveriti da li na njoj ima sumnjivih izraslina i promena na koži.
SPF I UVA
SPF isključivo označava koliko preparat štiti od UVB zraka, koji izazivaju opekotine, tj. koliko dugo možemo ostati na suncu da ne izgorimo.
Da bi vaša koža bila zaštićena od dugoročnih oštećenja, preparati za zaštitu od sunca takođe treba da štite i od UVA zraka.
Inače, “Eucerin” preparate za zaštitu od sunca koji su prilagođeni individualnim potrebama kože dece, odraslih i osoba koje pate od alergija na sunce, možete pronaći u apotekama u specijalnim pakovanjima po ceni jednog proizvoda.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević