Rotkva je poreklom iz Azije i jedna od najstarijih kultivisanih biljaka u svetu. Čak se nalazi i na crtežima grobnica starih Egipćana, koji su je smatrali čudotvornom i lekovitom. U svetu je veoma rasprostranjena, a koristi se kao salata, začin ili lek. Još su stari narodi znali i cenili njena lekovita svojstva, pa je od najranijih vremena korišćena kao lek protiv katara gornjih disajnih puteva, bronhitisa, kašlja i tuberkuloze.
Domaći sirup protiv suvog kašlja i bronhitisa
Potrebno je
- 1 crna rotkva srednje veličine
- 2 kašike kvalitetnog, domaćeg meda
Priprema
Rotkvu dobro operite i osušite. Ako nije ravna, isecite malo donji deo, da stoji ravno. Odsecite gornji deo, koji će nam kasnije zatrebati. Napravite udubljenje u rotkvi, ostavite zidove debljine oko 2 cantimetra. U udubljenje dodajte 2 kašike meda (da se napuni više od pola rotkve) ili 4 kašike šećera (ako ste alergični na med).
Poklopite je poklopcem – gornjim odsečenim vrhom. Ostavite da prenoći. Za to vreme će se u rotkvi pojaviti lekoviti sirup, nezamenljiv u lečenju kašlja. Ujutro možete početi koristiti ovaj lekoviti sirup. Sirup protiv kašlja treba uzimati 4-5 puta dnevno, nekoliko minuta pre jela. Odrasli po 1 supenu kašiku, a deca po 1 kafenu kašičicu.
U toku dana sirup ćete iskoristiti, zato uveče u istu rotkvu opet dodajte med, a sutradan ponovo uzimate ovaj ukusan i lekoviti sirup. Tek posle dva-tri dana, možete promeniti rotkvu .
Ovim lekovitim sirupom se brzo oslobađamo suvog i upornog kašlja. A deca će ga prihvatiti sa zadovoljstvom.
Jedino, treba da budu oprezni dijabetičari i deca mlađa od godinu dana, jer veća količina meda može izazvati alergiju. Uprkos lekovitosti, postoje kontraindikacije za korišćenje: akutne bolesti gastrointestinalnog trakta, jetre, žučne kese i bubrega.
NAPOMENA: Sirup se priprema uveče za sutradan.
BEZ SOLJENJA!
Važno je da znate da rotkvu u bilo kom obliku ne treba soliti, jer tada postaje štetna. Osobe sa upalom želuca, čirom na dvanaestopalačnom crevu i osobe sa obolelim bubrezima treba da zaborave na rotkvu jer je ona za njih kontraindikovana.
Rotkvu treba jesti sveže pripremljenu, jer stajanjem gubi miris, ukus i lekovita svojstva, a oslobađa toksične sastojke koji mogu da naškode zdravlju.
ROTKVA U ISHRANI
Za naše podneblje karakteristična je crna rotkva, koja u odnosu na belu nema neke značajnije prednosti. Zbog mirisa i ukusa u ishrani se koristi uglavnom kao sredstvo koje podstiče apetit. Najčešće se konzumira u obliku salate, sama ili pomešana sa jabukom, maslinom, kiselim krastavcima, uz maslinovo ulje i kiselo mleko…