Iskoristite kućne lekove za migrenu, stomačne tegobe, ekcem, bradavice… Ljudi često za većinu manjih zdravstvenih tegoba piju lekove protiv bolova, koriste razne masti za kožu… Ipak, prirodne i delotvorne mogu biti i svakodnevne namirnice i predmeti koje svako od nas ima u kući. Doktor Rob Hiks kaže da, iako ove stvari nisu bile predmet rigoroznih testiranja poput lekova, one ipak deluju, piše Dejli mejl.
On, zajedno sa stručnjacima, otkriva koje to namirnice spadaju u prirodne kućne lekove.
Za migrenu
Biljka aloja vere verovatno krasi većinu domova, a sadrži fitosterole, jedinjenja koja sadrži većina biljaka, povrća, žitarica i voća, a za koje se veruje da imaju svojstvo snižavanja holesterola i antiinflamatorni efekat. Doktor Fajaz Ahmed, neurolog u Hul Rojal bolnici ,preporučuje aloja veru kao tretman za lečenje migrena i glavobolja, jer opušta mišiće, što je često razlog glavobolja. On kaže da možete prepoloviti list i namazati taj gel na ruke i lice.
Za stomačne tegobe
Simptomi stomačnog virusa često dovode do dehidracije. Jedan od načina koji vam može pomoći tom prilikom je da popijete slanu vodu u kojoj ste kuvali pirinač, tvrdi profesor Kristofer Hoki s Univerziteta Notingam. Pirinač proizvodi ugljeni hidrat koji se u telu rastvara u šećer, koji zatim uključuje mehanizme apsorpcije u stomaku – deluje poput pumpe. Ovo pomaže u povećanju apsorpcije vode i soli, ali i proizvodi određenu količinu energije. Ova namirnica može se stoga svrstati u kućne lekove.
Za probleme s prostatom
Probajte seme bundeve, koje pomaže muškarcima sa blagim uvećanjem prostate. Urolog Mark Lanijado navodi da se većina njegovih pacijenata “kune“ u semenke bundeve kada je u pitanju ovaj problem, kao i da postoje naučni dokazi koji podržavaju njihovu teoriju.
Za ekcem ili suvu kožu
Kupanje u kaši ne zvuči baš primamljivo, ali pomaže kod svraba i stanja poput ekcema. Doktor Entoni Bevli, dermatolog, navodi da ovas sadrži hemikalije koje smanjuju osećaj svraba, ali i koji hidriraju kožu. Kako se ne biste kupali u kaši, stručnjaci predlažu da napunite stare hulahopke ovasom i okačite oko slavine, tako da voda prolazi kroz njih, dok se u kadu ispuštaju “sokovi“ ovasa. On dodaje da 20 minuta ove terapije svakoga dana može pomoći, pogotovo ako je u pitanju veoma suva koža.
Za infekcije urinarnog trakta
Veruje se da soda bikarbona pomaže u smanjivanju bola kod urinarnih infekcija, navodi doktor Mark Lanijado i dodaje da ona neutrališe urin. Rastvorite pola kašike sode bikarbone u vodi i pijte dva puta dnevno, najmanje. Kod ovakvih stanja pomaže i dosta tečnosti, ali su nekad antibiotici neizbežni.
Za akne
Limunov sok ima antibakterijsko dejstvo, tako da pomaže u eliminisanju bakterija koje izazivaju akne, navodi doktor Bevli. On takođe ima svojstvo zatezanja, tako da će očistiti višak ulja i pomoći u zatvaranju pora. Za blage akne, dodajte nekoliko kapi u malu šolju vode i nanesite na kožu, i to radite jednom dnevno. Bevli dodaje da su za ozbiljne akne ipak potrebni medicinski tretmani.
Za refluks kiseline
Soda bikarbona je odlična za neutralizovanje stomačne kiseline, kaže profesor Hoki. Rastvorite kašičicu u malo čašu vode i popijte. Ovo je dobro kao povremeni tretman, ali osobe s konstantnom kiselinom bi trebalo da se obrate lekaru.
Za kurje oko i bradavice
Prošireno mišljene je da lepljiva traka, ona vodootporna koja se koristi u građevini, može da pomogne u uklanjanju bradavica i kurjeg oka. Zapravo, studija objavljena u Arhivi pedijatrijske i adolescentske medicine 2002. godine, otkriva da je korišćenje lepljive trake davalo bolje rezultate nego klasična metoda zamrzavanja koja se koristi za ova stanja. Isecite deo trake toliko da prekrije bradavicu, zalepite ga preko nje i držite tako šest dana. Zatim je uklonite i isperite taj deo, a onda uklonite mrtvu kožu sa bradavice ili kurjeg oka turpijom. Proces ponavljajte dok potpuno ne nestanu.
Za modrice
Probajte sirće, koje će podstaći krv da poteče do površine kože, a to će pomoći da se razbije zgrušeaa krv koja izaziva modricu. Doktor Hiks navodi kako sirće ima dugu upotrebu u medicini. Natopite vatu (ili slično) sirćetom i držite na modrici 20 minuta. Ponavljajte više puta tokom dana.
Za čmičak
Ideja korišćenja toplih kesica čaja za čmičak potiče od toga što one deluju kao obloga, a toplota pomaže da se izvuče znoj, objašnjava doktor Bevli. Tanin u kesici čaja takođe pomaže u smanjivanju veličine čmička.
Za psorijazu
Alternativni tretman svraba predstavlja kora od banane. Ona je izvor salicilne kiseline, koji pomaže da se oguli taj deo kože. Unutrašnji deo kore utrljajte na deo koji vas svrbi, navodi doktor Hiks.
Za natečenost grudi
Za majke je dobra vest da im se lek za otečenost i bol u grudima zbog dojenja nalazi na dohvat ruke – kupus. On sadrži različita jedinjenja koja imaju antiinflamatorna dejstva, rekao je doktor Hiks. Ona deluju tako da opuštaju kanale u dojkama. Jednostavno stavite list kupusa u brushalter, a ako ga i ohladite pre toga, smanjićete i bol u grudima. Tako držite dva sata i ponovite. Imajte na umu da kupus takođe smanjuje priliv mleka u dojkama, stoga ga nemojte držati duže nego što je potrebno. Studija, sprovedena u Londonu, u kojoj je učestvovalo 120 žena, pokazala je da je kupus zaista pomogao u smanjivanju otečenosti.