Ishrana koja je bogata ugljenim hidratima značajno može uticati na proces menopauze, odnosno može uticati na raniji ulazak u menopauzu, tvrde naučnici sa Univerziteta u Lidsu u Velikoj Britaniji. Obzirom da genetske predispozicije i stres mogu igrati ključnu ulogu, istraživači takođe tvrde i da žene zbog ovih rezultata ne bi trebalo da menjaju svoj jelovnik.
Poslednja studija u naučnom časopisu Journal of Epidemiology & Community Health objašnjava odnos načina ishrane i ulaska u menopauzu kod žena, posmatrano na uzorku više od 900 državljanka Velike Britanije. Naime, ishrana koja obiluje ugljenim hidratima, testeninom i pirinčem, povezana je sa ranijim ulaskom u menopauzu čak za godinu ipo dana u osnodu na prosečni početak menopauze u 51. godini života žene.
Ishrana koja obiluje ugljenim hidratima, testeninom i pirinčem, povezana je sa ranijim ulaskom u menopauzu čak za godinu ipo dana…
Ishrana koja se zasniva na ribi i mahunarkama, sa druge strane, može odložiti proces ulaska u menopauzu za duže od godinu dana.
Autori studije ističu da su njihovi rezultati zasnovani samo na posmatranju i ne dokazuje uzroke, ali nude brojna moguća moguća objašnjenja koja stoje iza njihova otkrića. Ovo se podudara sa činjenicom da mahunarke sadrže brojne antioksidanse, koji mogu duže zadržati menstruaciju.
Rafinisani ugljeni hidrati povećavaju rizik od otpornosti na insulin, što može uticati na polne hormone i povećati nivo estrogena. To može dovesti do povećanja broja menstrualnih ciklusa i ranijeg prestanka proizvodnje ženskih polnih ćelija.
Menopauza označava poslednju menstruaciju u životu žene. Ona simboliše jedan prelazni period između premenopauze (kada je žena sposobna za rađanje dece) i postmenopauze (kada više nema te sposobnosti). U periodu oko menopauze, koji se naziva perimenopauza, organizam se prilagođava na novo stanje.
Izvor: Zdravaiprava