Dragana Đokić je jedna od retkih dama u Srbiji koja se bavi ribarstvom. Možda je i jedina. Kaže da joj je taj posao veliko zadovoljstvo, a ona sama je veliki ljubitelj ove zdrave namirnice.
„Nisam sigurna, ali mislim da sam jedina žena u Srbiji koja se bavi ribarstvom odnosno da je registrovano domaćinstvo na ženi koje se bavi ribarstvom. Uglavnom su to muškarci, a žene su radna snaga za čišćenje odnosno preradu ribe“, priča u razgovoru za portal Zdrava i prava i ističe da je sve počelo jakom željom da se napravi ribnjak.
„Porodično smo veliki ljubitelji ribe. Moja rođaka i njen suprug, našli su na internetu da se prodaje Ribnjak u Kosjeriću, blizu nas i bila je to dobra prilika da se ostvare naše želje da se bavimo ribom. Ta ideja je bila korak da krenemo u realizaciju, kupili smo ribnjak i počeli sa planovima za rad“, kaže ova vredna žena ističući da je ideja bila da se naše dve porodice bave ovom poslom tako što bi se mi bavili prepodajom većim delom, a sestra i zet da se presele iz Beograda i da žive u zdravoj i lepoj prirodi i gaje pastrmke.
Ali, život nije hteo tako. Zet se razboleo od karcinoma i nažalost izgubio životnu bitku. Suprug i Dragana, nastavili su ideju, došli su u ribnjak i krenuli u proizvodnju.
„Proizvodnja ribe je lep i avanturistički posao za koji nikad ne znate kako će se završiti, da li ste u plusu ili i debelom minusu. Ulaganja su velika, rizici još veći i ma koliko se godina bavite ribom uvek imate nešto novo da naučite. A sa druge strane, odmor za sva čula i dušu. Ma koliki bili napori i problemi kad sednete na ivicu bazena prepustite se žuboru vode, gledate meškoljene ribe, njihove akrobatske skokove za bubicama, osećate blaženstvo, mir, spokoj i da je svaki problem rešiv i da se ide napred“, priča Dragana.
Gajenje pastrmke zahteva i teške fizičke poslove, oko pranja i čišćenja bazena, klasiranja ribe, izlova ribe, čišćenje i priprema za isporuku.
Veliki deo posla obavlja se napolju u vodi na niskom temperaturama, kad su svi ususkani u toplim domovima radi se u hladnoj vodi i snegu.
„Za pastrmke voda je i leti hladna oko 11 do 15 stepeni, a tek oko Nikoljdana i Božića. Dobro se organizujemo i posao ide. Bilo je i lepih godina, ali i ružnih sa velikim gubicima kako od poplava tako i od sušnih godina, ali ide se dalje, borimo se i radimo kao i svaki posao na selu i sa uzgojem životinja. Nikada se unapred nežna kako će godina završiti, zato se radujemo i malim uspesima. Najviše se radujemo kad dođu deca sa roditeljima da kupe ribu pa neće da idu kući jer im je prelepo na ribnjaku ikako su ribice divne“, priča i ne krije da je žena u ribarstvu kao i svaka žena posvećena sve vreme da su ribe nahranjene, da im je čisto, da je oko bazena uredno i lepo.
Posebno zadovoljstvo je osmeh oni koji dolaze, ali i onih kada odlaze sa lepim uspomenama sa njihovog domaćinstva. Takođe, Dragana ističe da im je prethodnom periodu velika pomoć bila podrška Atlantic grupe i Merkatora sa kojima su ostvarili saradnju, jer su prepoznali značaj ovog lokalnog ribnjaka.
Izvor: Zdravaiprava