Kineska tradicionalna medicina u borbi s virusom korone preporučuje majčinu dušicu i beli slez, kao i eterična ulja koja imaju antivirusno i antimikrobno dejstvo – matičnjak, lavandu, šipak, eukaliptus, ruzmarin.
Poznato je da tradicionalna kineska medicina stimuliše sposobnost pacijenata da se odupru i oporave od bolesti, tako što se prilagođava zdravlju organizma i jača imunitet.
– Majčina dušica je jak antiseptik unutrašnjih organa, stimuliše fizičke i psihičke funkcije, a beli slez je sredstvo za ublažavanje nadražaja na kašalj i za ispiranja zapaljenih sluznica gornjih delova organa za disanje. Koristite čajeve i eterična ulja koja imaju antivirusno i antimikrobno dejstvo – matičnjak, lavandu, šipak, eukaliptus, ruzmarin. Ne treba zaboraviti da povišene doze vitamina C stimulišu imune funkcije i jačaju odbrambenu sposobnost organizma – kaže Ana Žikić, specijalista kineske tradicionalne medicine.
Majčina dušica
Kineska medicina smatra da majčina dušica otvara disajne puteve, smiruje kašalj i živce. Uspavljuje, pospešuje znojenje. Jača želudac i dobro je sredstvo za dezinfekciju. Preporučuje se med s dodatkom majčine dušice kod bronhijalnih oboljenja ili problema s kašljem, a sirupi s dodatkom majčine dušice odlični su za iskašljavanje.
Beli slez
Kada čujete da neko suvo kašlje posavetujte ga da popije čaj ili sirup od belog sleza. Sluz ove lekovite biljke prianja uz upaljene mišiće i ublažava njihovo grčenje prilikom kašljanja i na taj način ga umiruje. Beli slez je poznat i kao lek za upalu grla, kao i za bronhitis. Istovremeno pomaže pri iskašljavanju šlajma i kod upale pluća.
Ulje eukaliptusa
Ulje intenzivnog i specifičnog mirisa, poznato je po svom protivupalnom, dezodorirajućem i antibakterijskom delovanju. Inhaliranjem ovog ulja ublažavaju se simptomi gripa i prehlade, olakšava se iskašljavanje i ublažavaju infekcije respiratornog trakta. Dodato u biljno ulje koristi se za masiranje bolnih mišića i zglobova. Ovako naneto smanjuje tenziju, grčeve, upalu i bolove mišića. Zbog osvežavajućeg i antiseptičkog delovanja omiljeno je ulje za primenu u saunama ili za osvežavanje vazduha. Poželjni je dodatak preparatima za dentalnu higijenu, jer sprečava nastanak karijesa i osvežava dah.
Lavanda
Lavanda se smatra majkom eteričnih ulja i ako treba odabrati jedno ulje da se uđe u svet aromaterapije onda je to upravo lavanda. Kada počinjete sa aromaterapijom najbolje je krenuti sa inhaliranjem (stavite na dlan kap ulja, protrljate i inhalirate se) jedne kapi lavande ujutru i uveče da vas umiri, osnaži, utopli.
Tradicionalna kineska medicina (TKM) ima istoriju dugu oko 5.000 godina. Prvi pisani podaci potiču iz vremena dinastije Han (206 BC – 220 AD). Reč je o čuvenoj knjizi Huang Di Nei Jing, „Kanon o unutrašnjem žutog cara“, na čijim postulatima se i danas zasnivaju učenja tog tradicionalnog načina lečenja. Tokom dugog vremena ta medicina se razvila u jedinstven i integralni medicinski sistem. Zbog visoke efektivnosti i mogućnosti prevencije oboljenja, danas ima ravnopravno mesto sa zapadnom konvencionalnom medicinom u kineskom sistemu javne zdravstvene zaštite, ali se isto tako sa veoma velikim uspehom primenjuje u zemljama širom sveta. Rast i globalizacija kineske tradicionalne medicine evidentni su na svim područjima – od primene do edukacija.
Izvor: Zdravaiprava