Promene- to je jedna od ključih reči koja je obeležila godinu za nama. U poslovnom smislu bilo je mnogo izazova, ali takvo vreme nekima je donelo i promenu poslovnog ponašanja, okruženja, a i karijere. Danijela Pantić Conić koja vodi Kreativnu industriju, agenciju za marketing i konsalting objašnjava za portal Zdrava i prava da li je vreme opšteg previranja trenutak da preispitate svoje poslovne zahteve, želje i prepustite se nekim drugim izazovima.
Iako u prvi mah, ne izgleda kao dobar trenutak, kada malo bolje pogledamo, navodi naša sagovornica, može se reći da je pandemija značajno promenila život većine žitelja velikih gradova i da je uticala, koliko na velike kompanije, toliko i na male preduzetnike. Onaj ko je mogao dobro da proceni celu ovu situaciju i da sagleda da će sve ovo potrajati dugo, verovatno je na vreme preorjentisao posao ili pokrenuo novi online, sigurno je izvukao korist iz svega ovoga ili bar nije poslovao u minusu.
“Potreba i rast online poslovanja može se očekivati i u narednom periodu i svi koji sada ulažu u svoje znanje i stiču nove veštoine, svakako čine dobro za sebe. Ja sam prvi period, posebno kada smo bili zatvoreni vikendima, iskoristila da uplatim zanimljive online kurseve i počnem nove obuke u oblasti digitalnog marketinga i prodaje, snabdela sam se gomilom knjiga o ovopj temi, jer bez obzira na tok pandemije, ova znanja su uvek potrebna i korisna, posebno za preduzetnike koji kreću od nule i sa ograničenim brojem zaposlenih ili često potpuno sami”, kaže Danijela.
Nova perspektiva, nove okolnosti- da li je vreme da menjamo posao, zanimanje, pozicije?
Ako radite u privatnoj firmi koje dobro posluje u ovom periodu, verovatno ni u buduće ne bi trebalo da imate problem. Ako ste preduzetnik, onda treba da budete spremni i na rizik, što je kod preduzetnika normalno stanje, rizik uvek postoji. Jedino što treba gledati da taj rizik bude što manji.
Da li promene treba odlagati do daljnjeg?
Zavisi od ponude. Neke promene izgledaju primamljivo za nas, ali kasnije se pokaže da nisu bile tako sjajne. Ipak, ako ih sagledamo kao detalj jedne velike slike ili dobru prilku za učenje, razvoj i napredak, onda je i to dobro na duže staze, zar ne? Dakle, odgovor je ako možete da prepoznate dobru priliku koja će vas odvesti ka boljem životu, ne treba čekati, ali svakako se ne treba ni u puštati u rizik – što je loša procena neke situacije. Kako naučiti da dobro procenjujete ponude i prilike ? Postoji nekoliko načina. Prvi je svakako obrazovanje u oblasti kojom se bavite ili želite da cse bavite. Drugi način je koristeći iskustva drugih, uključujući i mentore u poslu i treći je naravno, onaj koji prirodno dolazi posle određenog perioda – iskustvo. Uzmimo jednostavan primer, da biste radili ovo što danas radite, učili ste nova znanja, sticali veštine, koristili iskustva drugih i na kraju, vežbali to svakog dana. Sada menjate profesiju i treba da ponovite sve ispočetka. Jednostavno, zar ne? Samo traži vreme.
U kom pravcu bi bili tvoji profesionalni saveti, neka tri saveta kao okosnica osmišljavanja dobrih poslovnih poteza?
Ako želite da budete uspešni u svom poslu, važno je da se uvek razvijate u oblasti tri oblasti: komunikacije, ljudskih odnosa i prodaje. S druge strane kada se pogleda, sve ove tri oblasti, potiču od jedne: komunikacije. Ako vam ona nije bliska, lošoi su vam odnosi, ne možete lako da rešavate probleme s drugima, gubite partnere, klijente, saradnike… Ako ste već savladali prethodna dva, fokusirajte se na prodaju. To je uvek potrebno, traženo i na kraju, to je ono što mi svakodnevno radimo! Otkad nađemo prvi posao pa do kraja radnog veka, mi prodajemo svoja znanja i sposobnosti, prodajemo svoje ili tuđe proizvode i usluge… Promene treba da prate trendove na tom putu.
Mnogo se govori o tome da ljudi ostaju bez posla, ali neki i sklapaju odlične angažmane. Koje je tvoje viđenje, objašnjenje ove situacije?
Opet se vraćamo na to koliko ko ulaže u sebe i svoja znanje. Evo primer dva prijatelja koja su se školovala na istom fakultetu, bila u istoj firmi na praksi, gde su i počeli da rade. Međutim, jedan je imao odlične rezultate, a drugi prosečne. Zašto? Očigledno je da nije do obrazovanje, firme za koju radi, vremena u kojem živi, već do okruženja i ulaganja u sebe.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević