Kada porodica sve ređe ruča zajedno “na kašiku”, a potpuno je “out” nositi zdravu užinu ili je preskočiti, nego se deca hrane brzim, nekvalitetnim namirnicama, praznim kalorijama i gaziranim pićima- nije teško primetiti da je sve prisutniji trend – gojaznost tinejdžera. Ono što je poseban izazov je da u tako osetljivom i važnom razvojnom periodu dete drži dijetu. Teodora Protić(16), dugo je bila nezadovoljna izgledom, ali i zabrinuta za svoje zdravlje. Nizali su se hormonski disbalans, problemi sa aknama i Hašimotov sindrom vezan za funkcionisanje rada štitaste žlezde. Posle tri meseca premišljanja ona se smelo upustila u avanturu sa svojom nutricionistkinjom Julijanom Grujičić. Rezultat nije izostao, a obe su zadovoljne postignutim.
Teodora priznaje da su joj na režimu najviše nedostajali slatkiši, beli hleb i večera.
“U početku mi je smetalo da ne jedem uveče. A lako mi je palo to što sam imala dobar doručak i ručak, jela su bila ukusna, a rezultati su se videli svakog dana. Prve rezultate sam primetila već u prvoj i drugoj nedelji, smanjila mi se nadutost, lakše sam se osećala i kilogrami su spali. Najviše sam oduševljena uspehom koji sam postigla za samo četri meseca, što sam dobila volju za zdravom ishranom, postala sam pozitivnija i srećnija, a i što sam svoj izgled dovela do savršenstva. Moju okolinu je oduševilo to što sam izdržala prvenstveno da dođem do cilja i to što se razlika mene pre i sada znatno vidi”, kaže Teodora koja je za četri meseca pobedila gojaznost smršala 19 kg, što je 15 cm u obimu struka, 20 u obimu stomaka i 14 u bokovima.
“Moj jelovnik tokom dijete je bio raznovrstan, hrana koju sam jela je bila ukusna, imala sam dosta povrća, voća, mesa i ribe, pila sam tri litra tečnosti u toku dana, jela na 3,5 do 4,5 sata. Moj jelovnik sada je vrlo sličan jelovniku na dijeti, samo što imam slobodne dane, ali se ne opuštam već prodržavam saveta moje nutricionistkinje Julijane. Nastavila sam da pijem dosta tečnosti, jedem po satnici, obroci su mi gramaže koliko su i bili, ne jedem slatko svaki dan i to ću i u buduće primenjivati. Što se tiče rezultata i mog uspeha ja sam preponosna na sebe što sam izdržala ne tako lako, ali uspešnu borbu. Prvenstveno ja to ne bih mogla bez podrške koju sam imala od strane moje porodice, prijatelja i naravno moje drage Julijane bez koje ovo ne bih mogla”.
“Planiranje ishrane dece i adolescenata u mom svakodnevnom radu zauzima značajno mesto. Gojaznost u ovom uzrastu je sve učestalija i mnogo roditelja i dece traži moju pomoć. Neredovni konktretni obroci, konzumacija brze hrane, pekarskih proizvoda, slatkiša i grickalica, nažalost i gaziranih pića glavni su uzroci prekomerne telesne težine. Pojava anemije je prvi znak nepravilne i nedovoljno izbalansirane ishrane. Sve više devojčica ima problem sa insulinskom rezistencijom, aknama, policističnim jajnicima, a ne retko i problem sa funkcijom štitne žlezde. Što u kasnijoj životnoj dobi može samo doneti komplikacije ovih oboljenja. Nošenje zdrave užine u školu nije u ” trendu “. Ritual porodičnog ručka i konzumacija kuvanih tradicionalnih jela, gubi bitku sa brzom hranom. Izbor namirnica je veoma jednoličan i deca u ovom periodu uglavnom izbegavaju povrće ili se izbor svede samo na krompir i šaragrepu, koji nikako ne mogu zadovoljiti sve nutritivne potrebe za vitaminima i mineralima. Sveže povće i voće vrlo retko ili skoro nikada ne konzumiraju. Moj cilj je uvek promena navika, a ne samo gubitak kilograma. Zato uz dogovor sa njima postepeno uvodimo namirnice na koje su zaboravili ili ranije nisu probali. Raznovrsnim jelovnicima sa 4-5 obroka, uz unos tečnosti i vremenski određene obroke, dolazimo do cilja”, kaže nutricionista Julijana Grujičić za portal Zdrava i prava.
U radu sa decom Julijana uvek prvo pristupa kao roditelj, jer je i sama majka, a onda i kao nutricionista i psiholog. Sve počinje detaljnim razgovorom na prvom pregledu, na koji je neophodno da donesu laboratorijske rezultate. Potom sledi priča o navikama, obavezama u toku dana, namirnicama i mogućnostima za pripremu i nošenje hrane u školu, a zatim radimo merenje i procenu telesnog sastava. Nakon pregleda pristupa se izradi individualnog jelovnika, koji je određen po obrocima i danima uz prateće recepte za pripremu hrane.
“Komuniciramo svakodnevno, kada zatreba dodatni savet ili izmena jelovnika. Kontrolna merenja su na svakih sedam dana i tako pratimo napredak. Prvi gubitak kilograma ih već motiviše, a vrlo brzo i okruženje primećuje promene u njihovom izgledu, što im značajno povećava samopouzdanje. Podrška roditelja je u ovom procesu kada je gojaznost sistemski problem je dragocena. Moja poruka roditeljima je da gojaznost nije odavno samo estetski problem, već put ka mnogim bolestima i poremećajima. Hrana je i lek kada one već nastupe. Uz redovne obroke i dobar odabir namirnica cele porodice, svi će biti zdraviji, imati više energije i naravno samopuzdanja. Moja saradnja sa svakom porodicom je veliki izazov, ali i velika odgovornost. Zadovoljstvo postignutim rezultatima i promenom navika na kraju procesa je ogromno za sve. Teodora i njeni roditelji su jedan od primera, takve saradnje”, istakla je Julijana.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević