Tibetanski monasi imaju svoje posebne ritualie koji se potpuno razlikuju od rituala iz našeg sveta. Ali, jedno je sigurno: oni su mudri, prosvećeni i imaju dubok unutrašnji mir. Njihova ishrana je takođe nešto iz čega možemo učiti, naročito ako želite da smršate ili detoksikujete organizam. Ovo je primer kao tibetanska dijeta lako čisti organizam i skida masne naslage.
Tibetanska dijeta je tipičan slučaj lakto-vegetarijanstva. Životinjske masti i meso nisu uključeni u program ishrane. S druge strane, mleko je moguće. Takođe, možete konzumirati ribu. Glavne namirnice Tibetanske dijete su sveže povrće, voće i mahunarke.
Obilje biljne hrane je ključ uspeha. Tibetanska dijeta, kroz vegetarijanski pristup hrani, pomoći će vam da očistite telo bez uskraćivanja osnovnih vitamina i minerala. Mlečna komponenta ove dijete pomoći će vašem digestivnom sistemu da se izbori sa dominacijom biljne hrane. Koristite sveže voće i povrće i obezbedite telu sjajan nivo vitamina, minerala i antioksidanata.
Osim ishrane, važno je da se posvetite i svom unutrašnjem stanju. Kada ste nervozni, obratite posebnu pažnju na to šta jedete i u kojim uslovima jedete. Pokušajte da smanjite nivo stresa, jer je on jedan od okidača za gojaznost, može probuditi želju za slatkišima, grickalicama i nezdravom hranom (emocionalno prejedanje). Sedeći za stolom, pokušajte da mislite na dobre stvari tokom svog obroka. Meditativna opuštajuća muzika uz ručak može vam pomoći da se dodatno opustite.
Jedite polako i budite svesni sadašnjeg trenutka tokom obroka. Ovo je vrlo mudar pristup, jer ako tokom jela razmišljate o hrani koju jedete, uspećete da izbegnete prejedanje i osvestićete koliko ste hrane uneli u organizam. Takođe, preporuka je da koristite manje posuđe.
U ovoj dijeti sve je dozvoljeno, osim mesa, jaja, mesnih prerađevina, brze hrane i slatkiša. Preporuka je da dan započnete voćem, povrćem, čorbama, a zatim tokom sledećeg obroka pređite na ribu i morske plodove. Mlečni proizvodi i žitarice su poslednji.