Ukoliko dođe do oštećenja zgloba kuka, što može biti posledica bolesti ili fizičke povrede, brojne uobičajene dnevne aktivnosti mogu biti veoma bolne, teško izvodljive ili čak isključene kao mogućnost, a sve u zavisnosti od stepena oštećenja i starosti bolesnika. Operacija kuka, prilagođena potrebama pacijenta i njegovom opštem zdravstvenom stanju, ima za cilj uklanjanje bolova i omogućavanje neometanog funkcionisanja donjih ekstremiteta. Ukoliko se suočavate sa tegobama vezanim za oboljenje ili povredu kuka, pročitajte u tekstu koji sledi više o samoj operaciji i koracima koji su pred vama i lekarom kojem ćete ukazati poverenje.
Kuk i indikacije za operativno lečenje
Kuk je zglob koji spaja donje udove sa trupom i njegova funkcija je ujedno pružanje potpore ukupnoj težini gornjeg dela tela i omogućavanje složenih pokreta donjeg dela. Kuk je, prema tome, najvažniji faktor u održavanju ravnoteže tela, te samim time i svih aktivnih funkcija nogu. Na izbor operativnog lečenja zgloba kuka mogu uticati različita patološka stanja, među kojima su različite vrste trauma, zatim određene urođene deformacije, te osteoporoza, artroza i reumatizam. Ukoliko je prisutan bol u kuku ili nagoveštaj degenerativnih oboljenja, veoma je važno javiti se lekaru u što kraćem roku, budući da je pravovremeno postavljanje dijagnoze jedan od najvažnijih faktora koji utiču na uspešno izlečenje, što je slučaj sa većinom oboljenja uopšte.
Hirurške procedure i terapije
Hirurške porcedure koje se primenjuju kod hroničnih oboljenja zgloba kuka se najčešće odnose na osteotomiju i artroplastiku. Činjenica je da se ortopedske intervencije, te i izbor same tehnike, mogu značajno razlikovati u zavisnosti od toga šta hirurg smatra najbezbednijim rešenjem za pacijenta, a u cilju izlečenja oboljenja ili povreda ovog zgloba. Kod mladih osoba se biološke operacije i regenerativne terapije takođe pokazuju kao veoma efikasne metode lečenja, iako su nešto manje zastupljene.
Preoperativna faza
Za uspešnost operativnog lečenja zgloba kuka veoma je važan multidisciplinarni pristup, odnosno međusobna saradnja specijalista iz različitih oblasti, povrh svega anesteziologa i ortopedskog hirurga. Preoperativna faza, prema tome, podrazumeva fizičku ali i psihičku pripremu pacijenta za samu operaciju, što se na prvom mestu postiže sticanjem uvida u opšte zdravstveno stanje pacijenta, a u cilju izbegavanja eventualnih komplikacija. Fast-track koncept, koji se pokazuje kao veoma uspešan tretman ubrzanog oporavka, obuhvata sve faze perioperativne terapije, a u preoperativnoj fazi stavlja akcenat na ovakav temeljan pristup pripremi pacijenta. Na ovaj način sprovedena operacija kuka ima kao rezultat veće zadovoljstvo pacijenta i njegovu vertikalizaciju i mobilizaciju već nekoliko časova u odnosu na samu operaciju, dok je procenat postoperativnih komplikacija znatno niži.
Postoperativni oporavak
Usko u vezi sa prethodno rečenim, moderna medicina primenom fast-track tretmana značajno redukuje broj dana koje pacijent mora provesti u bolnici nakon operacije. U osnovi se ovakvim pristupom stvaraju preduslovi između ostalog i za nastavak tretmana u kućnim uslovima već prvog dana nakon operacije. Ukoliko hirurg sprovodi fast-track tretman ubrzanog oporavka, uz njegov nadzor je paleta dozvoljenih pokreta i aktivnosti daleko šira no što bi bila u drugim slučajevima, tačnije izostaju stroga pravila ponašanja u ovom domenu, kao i zabranjeni pokreti. Umerenost je svakako ključ uspešnog oporavka, ali iako vlada uverenje da se povratak intenzivnijim sportskim aktivnostima nakon operacije kuka mora značajno odložiti ili isključiti, uz pravilan postoperativni tretman, nadzor i konsultacije sa hirurgom koji sprovodi fast-track, rekreativne aktivnosti se dozvoljavaju do znatno višeg nivoa.
Faktori rizika
Kao i svaka hirurška intervencija, operacija kuka takođe može da nosi određene rizike. Preoperativna priprema pacijenta, koja podrazumeva i lekarski uvid u njegovo opšte zdravstveno stanje, ima za cilj da eventualne komplikacije u intraoperativnoj i postoperativnoj fazi svede na minimum. U moguće komplikacije spadaju tromboembolijske komplikacije i infekcija, dok fast-track tretman smanjuje rizik od njih za nekoliko puta.
Ne biste li doprineli održavanju dobrog zdravlja svojih kukova, praktikujte umerene fizičke aktivnosti koje će ojačati najefikasnije mišiće i pomoći u održavanju normalne telesne težine, a pri tome ne zaboravite da se pre samih aktivnosti zagrejete. Bolovi i smetnje u vezi sa funkcijom zgloba kuka nesumnjivo predstavljaju razlog da se obratite lekaru, ne biste li blagovremeno dobili potrebnu pomoć i uklonili ove vrste tegoba, koje mogu značajno narušiti kvalitet vašeg života.