Zašto su rukola i vlašac moćni antibiotici? Ove dve zelene biljke su izuzetno delotvorne protiv prehlade i kašlja, pospešuju varenje, jačaju krv, snižavaju krvni pritisak… Ova dejstva imaju jer obiluju vitaminom C i A, mnoštvom minerala, posebno gvožđem i fosforom. Prema narodnom verovanju, rukola i vlašac imaju i afrodizijačka svojstva.
RUKOLA BOGATA MINERALIMA
Rukola je izuzetno kvalitetno i lekovito povrće sa dosta vitamina C, mnoštvom minerala, a posebno je bogata gvožđem. Ima i drugih korisnih sastojaka od kojih se posebno izdvajaju vlakna.
Njen gorak i aromatičan ukus potiče od glukozinolata izotiocianata koji se nalazi i u drugim srodnim biljkama kao što je ren. Ipak, specifičan ukus rukole dolazi od estri buterne kiseline i jedinjenja sa sumporom.
Rukola je izuzetno ukusna i aromatična salata. Može da se jede sama, začinjena dresingom ili uljem i sirćetom, mada se u mediteranskim zemljama najčešće priprema sa maslinovim uljem, sirćetom, parmezanom ili mocarela sirom.
U ishrani je najbolje koristiti mlade sočne listove jer su manje gorki, a sadrže obilje korisnih sastojaka. Sadrže i eterična ulja i antibaktericidne materije, zbog čega se rukola smatra prirodnim antibiotikom.
ZA ŠTA JE DOBRA RUKOLA
- protiv prehlade i kašlja
- reguliše varenje
- osvežava organizam
- poseduje afrodizijačka svojstva
VLAŠAC PUN VITAMINA A I C
Vlašac poseduje fini miris luka koji se oslobađa zahvaljujući jedinjenjima sumpora, koji su sastavni deo eteričnog ulja biljaka iz ove porodice. Sveži listovi sadrže puno vitamina A i C, manje vitamina B, a od minerala posebno fosfor i gvožđe.
Dugo kuvanje uništava njegovu specifičnu aromu, pa ga je najbolje dodavati pred kraj spremanja jela, ili neposredno pre služenja.
Vlašac je i sastavni deo mnogih začinskih mešavina za razna topla i hladna jela, salate, omlete, pirinač i piletinu. Izvrstan je začin i za razne vrste sireva, a naročito za sveže. Slaže se dobro i sa krompirom spremljenim na različite načine, a posebno je zanimljiv ako se doda pire krompiru.
ZA ŠTA JE DOBAR VLAŠAC
- pojačava apetit
- pospešuje varenje
- otklanja vetrove
- jača krv
- sprečava razvoj bakterija
- snižava krvni pritisak
- sprečava taloženje vode u tkivima
- ublažava opekotine i suvi kašalj
- deluje i kao diuretik
Pripremila: S. Vidović