Oksitocin je hormon koji ima veliku ulogu u bliskosti, a oni kojima fali često žive sami ili su razvedeni i svaki kontakt im je donekle problematičan. Tako je i sa seksom, ako ga i imaju, ne uživaju u njemu.
Hormoni su zaista čudesni hemijski spojevi. Ne samo da regulišu većinu životnih funkcija već su i pravi regulatori naših emocija. Jedan od takvih hormona je i oksitocin, koji, između ostalog, reguliše i emocionalnu povezanost. Bez oksitocina naš život je mehanički, više kao da ga živi robot, a ne čovek.
Majke koje nemaju dovoljno oksitocina imaju komplikovan porođaj, probleme s dojenjem, a otežano je i emocionalno vezivanje za bebu.
– Dete s niskim nivoom oksitocina igraće se samo, drugari mu neće biti potrebni i neće patiti zbog toga. Odrasle osobe kojima nedostaje oksitocin često žive same ili su razvedene, teže poslovima koje mogu da obavljaju individualno jer ne vole da sarađuju sa drugima, ne znaju da ćaskaju, svaki kontakt im je na neki način problematičan – objašnjava dr med. Sanja Toljan u knjizi „Čudesna moć hormona“.
Bez oksitocina nema ni smeha
Prema njenim rečima, žene sa niskim nivoom oksitocina slabo postižu orgazme, a muškarci ne mogu da uspostave pravi ljubavni odnos.
– Oni s manjkom oksitocina obično izgledaju napeto, imaju racionalno-intelektualni pristup životu, bledi su u licu. Nikada se ne zacrvene i retko se smeju – piše dr Toljan u svojoj knjizi.
Kako prirodno povećati oksitocin
Jednostavno – grleći se. Svaki dan zagrlite članove svoje porodice, a ako živite sami, grlite i mazite svog kućnog ljubimca. U tim trenucima vaše telo stvara oksitocin.
– Prilikom posete jednoj argentinskoj univerzitetskoj bolnici, iznenadila sam se videvši da su se tamo ujutru svi zaposleni grlili i ljubili, svakodnevno. I sama sam dobila mnogo zagrljaja i poljubaca, a od tada, kad neko pomene Argentinu, u meni nešto veselo zaigra, možda i zbog tanga koji sav pršti od oksitocina. Zato se grlite, ljubite, mazite, igrajte tango – savetuje doktorka Toljan.
Ona podseća da samo kad su hormoni u ravnoteži, osećamo se vitalno, zdravo i izgledamo dobro. Ali kada nije tako, kada se ne osećamo dobro u sopstvenom telu, kad nas nešto sprečava da uživamo u životu, a organizam zahteva da jedemo mnogo slatkog ili slanog, kad smo stalno umorni, loše spavamo i debljamo se, kad nas muče policistični jajnici, slab libido ili erektilna disfunkcija? Bez obzira na to koliko imate godina, ako su vaši hormoni u neravnoteži, patiće čitavo telo. Dr Sanja Toljan, lekarka s dugogodišnjim iskustvom u uravnotežavanju hormona, u knjizi “Čudesna moć hormona” otkriva sve što treba da znate o svojim hormonima, kao i jednostavne načine na koje ćete ih dovesti u savršenu ravnotežu.
Izvor: Čudesna moć hormona