Makrobiotika je dobar izbor za žene tvrdi dr Aviva Romm, doktorka integrativne medicine, koja se najviše bavi efektima hormona na organizam. Ona kaže da je u tridesetim godinama dobro započeti istraživanje makrobiotičke ishrane koja je bogata makronutrijentima – gramima proteina, ugljenih hidrata i masti. Pa zašto da ne probamo?
– Sa takvom ishranom možemo dobiti sve potrebne hranljive materije u jednom obilnom obroku, jer može uključivati i integralne žitarice koje pomažu u sprečavanju PMS -a i održavanju šećera u krvi, objašnjava Romm za “Mind Bodi Green“.
Osim toga, kaže ona, balans žitarica i proteina u povrću pomoći će vam da duže ostanete siti. Iako je dobar izbor za bilo koje doba, makrobiotička ishrana je posebno dobra za žene u tridesetim godinama jer sprečava „taloženje“ hormona i generalno čuva zdravlje, a lako se priprema – samo pomešajte sve sastojke u velikoj činiji! Imaćete svoju porciju zdravlja.
Njen recept za jedan takav makrobiotički obrok:
Potrebno je
½ šolje integralnih žitarica (smeđi pirinač, kvinoja, itd.) ½ šolje zelenila (kelj, spanać, rukola …) , ½ šolje pasulja ili mahunarki (sočivo, slanutak), 1 šolja povrća po vašem izboru, npr. slatki krompir, 1 porcija ribe, npr. tunjevina ili neka druga po vašem izboru, susamova pasta; tahini
Priprema
Na tavi, na maslinovom ulju propržite riblje filete, a zatim dinstajte zeleno povrće, žitarice i mahunarke. U činiju prvo poređajte red zelenila, zatim cela zrna i mahunarke. Na vrh stavite ribu i drugo povrće po vašem izboru. Prelijte tahini pastom i začinite po želji.
ŠTA JE MAKROBIOTIKA?
U Zapadnoj hemisferi osnovne principe makrobiotike dao je u svojoj knjizi „Makrobiotika – umetnost dugovečnosti“ Nemac Kristof Hufeland, filozof i doktor medicine, lični lekar velikog Getea. Ovu knjigu je početkom 19. veka na srpski jezik preveo akademik Jovan Stejić.
Moderno makrobiotičko učenje potiče iz Japana. Njegov rodonačelnik Džordž Osava je integrisao uravnoteženi način ishrane i način života sa načelima orijentalne filozofije i uspostavio novi sistem preporuka za zdravlje u skladu sa prirodom. On i njegovi sledbenici, uglavnom Japanci, su ovo učenje proširili u zemljama zapadne Evrope i SAD.
Najistaknutiji učenik Džordža Osave, Mičio Kuši osnovao je Kuši Institut u državi Masačusets gde je u poslednjih 40 godina školovan veliki broj stručanjaka za makrobiotiku, koji su širom sveta otvorili makrobiotičke centre za edukaciju.
Makrobiotičko lečenje sprovodi se svugde u svetu gde ima kvalifikovanih stručnjaka iz ove oblasti, a najviše u SAD.
Izvor: Zdravaiprava