Proširene vene u nogama nastaju kad zalisci, čiji je posao da guraju krv u jednom smeru, ka srcu, više ne rade kako treba. Kad se zalisci oštete, krv se nakuplja u venama, zbog čega one postaju posebno vidljive na površini kože, a u odmaklim fazama venske bolesti izgledaju kao karakteristične izbočine na koži.
Letnja temperatura i duži boravak na otvorenom pogoršavaju simptome proširenih vena. Kako nam se telo prirodno zagreva, vene se šire da bi omogućile bolji protok krvi. Kod osoba sa proširenim venama, čiji zalisci ne vraćaju krv ka srcu kako bi trebalo, ovo dovodi do otoka, a otoci čine da osećate bol, težinu ili umor u nogama.
Da li smem na depilaciju i anticelulit masažu?
Depilacija vrelim voskom sigurno ne predstavlja prijatno iskustvo, čak i ženama koje nemaju problem s proširenim venama i kapilarima. Kod onih žena koje već imaju izražene proširene vene, toplota od voska dodatno širi krvne sudove koji su blizu površine kože i povećava rizik od povrede. Ove povrede je jako važno izbeći, jer tako nastaje tromb. Tromb u površinskim venama može dovesti do upale, takozvanog tromboflebitisa, koji, osim što je bolan, može da vam pokvari uživanje u letnjem periodu na neko malo duže vreme. Ukoliko masažu protiv celulita, bilo ručnu, bilo putem nekih alata, sprovodi stručna osoba, rizik od pucanja krvnih sudova je minimalan. Najlakši način da se vidi da li je masaža urađena dobro, jeste ako ona ne ostavlja modrice i podlive. Jer, modrice su, u stvari, povrede krvnog suda.
Da li smem da se sunčam?
Toplota sunca može prouzrokovati dodatno širenje obolelih vena, što dovodi do venskog naprezanja. Tada se u venama nagomilava krv, zbog čega noge postaju teške, umorne, otečene, javlja se utrnulost, bolovi u potkolenicama i noćni grčevi u mišićima. Tegobe se mogu javiti i ukoliko proširene vene nisu vidljive, što onda ukazuje na promene dubokog venskog sistema. Preterano izlaganje Suncu nikad nije preporučljivo, ne toliko zbog vena, već da biste izbegli oštećenja kože koja mogu dovesti do melanoma. Ipak, kad su u pitanju vene, umereno sunčanje, uz nanetu kremu sa odgovarajućim zaštitnom faktorom vam neće škoditi. Moja preporuka: Izbegavajte da se sunčate dugo, a što se tiče solarijuma- njih probajte da izbegnete u svakom slučaju.
Da li se proširene vene mogu ukloniti kremama i gelovima, kako se često reklamira?
Ne postoji krema ili gel ili bilo šta što bi se namazalo na kožu, a da može da izleči proširene vene. Razlog tome je jednostavan- proširene vene nisu kožna bolest. One se nalaze ispod kože, a koža, naš najveći organ, ima pre svega fukciju da spreči da bilo šta prodre u organizam, računajući tu i pomenute kreme i gelove. Ipak, ono što takvi preparati mogu da pruže, to je delimično umanjenje tegoba i simptoma, jer uglavnom u sebi sadrže sastojke koji izazivaju osećaj hlađenja na koži i to stvara privremeno olakšanje. Međutim, ukoliko imate proširene vene, treba da znate da je jedini način da se one izleče, operacija.
Cilj lečenja proširenih vena jeste da se zaustavi povratni tok krvi. Lečenje ove bolesti zatvaranjem ili uklanjanjem obolelih vena, podrazumeva usmeravanje krvi do obližnjih, zdravih vena. To se postiže različitim hiruškim intervencijama. Ranije je postojao takozvani ‘striping’, klasična hiruška metoda uklanjanja obolele vene, posle koje je neophodan duži period oporavka. Srećom, nauka je uznapredovala dovoljno da danas imamo čitav niz minimalno invanzivnih hiruških metoda, posle kojih pacijent odmah nastavlja sa svojim redovnim aktivnostima. S tim u vezi, ubedljivo najpopularnije metode danas su laserska operacija vena i intervencija medicinskim lepkom.
Autor: dr Dario Jocić, vaskularni hirurg, Centar za savremeno lečenje vena