Početna ZdravaAlternativna medicina Kako da napravite macerat od lavande

Kako da napravite macerat od lavande

by Violeta_Admn

Svi znamo koliko je lavanda lekovita. A da li znate da pravljenjem macerata od lavande možete da uživate u njenim blagodetima tokom cele godine? Kako? Jednostavno. Za macerat su vam potrebna samo dva sastojke – zdrava biljka i kvalitetno biljno ulje.

 

Macerat je pripravak koji se dobija potapanjem lekovitih biljaka u ulje, a nakon određenog vremena, ulje izvuče sva lekovita svojstva iz biljke. Ulje se potom procedi i stavi na hladno mesto, gde ga možete čuvati nekoliko meseci i, kad zatreba, iskoristiti ga da popravite svoje zdravlje.

Macerat se pravi od raznih biljaka, ali lavanda je ipak najčešći izbor jer ima brojna lekovita svojstva. Zato bi macerat od lavande trebalo da se nađe u svakoj kućnoj apoteci.

Lekovita svojstva macerata od lavande

Macerat od lavande deluje umirujuće, opušta psihičku i emocionalnu napetost, kao i mišićne, probavne i menstrualne grčeve, tera nesanicu i glavobolje.

Ublažava akne, alergije, svrab, ubod komaraca, opekotine, a odličan je i kao antiseptik. Koristi se kod infekcija kože, za negu lica umesto noćne kreme, revitalizuje kožu, deluje protiv bora, a dobar je i za masažu kod reumatizma.

Možete napraviti i dobar piling tako što ćete pomešati dve kašike fine morske soli ili mlevenog pirinča sa uljem lavande (tako da dobijete gustu pastu). Takvi tretmani će smanjiti upalu na koži i ubrzati mikrocirkulaciju i stvaranje kolagena. Ulje lavande možete dodati, recimo jednu do dve kašičice, u kekse ili čokoladne mešavine kako bi se poboljšala aroma.

RECEPT ZA MACERAT OD LAVANDE

Potrebno je

Cvetovi ili listovi lavande, nerafinisano maslinovo ulje (može i bademovo, sezamovo, suncokretovo, kokosovo)

Priprema

Napunite 2/3 staklene flaše od litar svežim ili osušenim listovima ili cvetovima lavande, pa ulijte maslinovo ulje do vrha. Flašu držite na suncu četiri nedelje, uz svakodnevno okretanje. Ulje nakon četiri procedite kroz gazu I sipajte u manje staklene bočice. Čuvaje ga na hladnom i tamnom mestu.

NAPOMENA: Trudnice i dojilje ne bi trebale koristiti eterična ulja, naročito ne lavandu

Ta čudesna lavanda

Lavanda se širom sveta gaji uglavnom kao ukrasna biljka, ali su još od davnina poznata i njena lekovita svojstva. Stari Rimljani kupali su se u mirisnim kupkama u koje su dodavali lavandino ulje, dok su je Grci koristili za lečenje disajnih tegoba.

U 18. veku, za vreme epidemije kuge, ljudi su udisali eterično ulje lavande jer su verovali da će ih opojni miris zaštititi od infekcije. Ova biljka upotrebljava se za pripremu čajeva, biljnih kapi i tinktura, eteričnog ulja, kupki ili inhalacija, a dejstvo joj se pojačava ukoliko se pomeša sa kamilicom, ruzmarinom ili žalfijom.

Izvor: Zdravaiprava

 

 

Može Vam se takođe sviđati