Za razliku od letnjih meseci, kada većinu vremena provodimo napolju, sa dolaskom jeseni i prvim naletima hladnijih dana, prijatelje i rodbinu češće ugošćavamo kod kuće, u sopstvenom domu. Zbog toga je i samo održavanje kućne higijene znatno izazovnije u hladnijim mesecima nego tokom leta, kada je mnogo brže i lakše raspremiti stan, provetriti prostorije, oprati prozore, tepihe, zavese i sl. Takođe, tokom hladnijih dana smo podložniji prehladama i virusima, pa je održavanje higijene posebno važno u periodima zahlađenja. Ipak, uz pravilan pristup i dobru organizaciju, sezonsko raspremanje stana i čišćenje tokom hladnijih meseci ne mora biti stresno i komplikovano.
Najbolje je da za veliko jesenje raspremanje iskoristite neki vikend ili slobodan dan dok još traje miholjsko leto. Ovo je idealno vreme za temeljno ribanje podova, pranje tepiha, zavesa, galanterije i svega onoga za šta znate da vam inače zadaje najviše muka prilikom čišćenja. Ukoliko sve ovo obavite pre početka zime, s jeseni, za vreme toplih i sunčanih dana, dok u vama još ima zaostalog letnjeg elana, kasnije će vam biti dovoljno svakodnevno redovno pospremanje i održavanje kućne higijene da biste svoj dom održali čistim tokom duge zime.
Sezonsko raspremanje – dobra organizacija je pola posla
Dobra organizacija rada, ali i svih postojećih elemenata u domu, znači pola odrađenog posla. Zašto ne biste iskoristili priliku da tokom sezonskog raspremanja promenite i raspored nameštaja i tako osvežite prostor u skladu sa nastupajućim hladnijim godišnjim dobima? Ujedno ćete na ovaj način moći da očistite i teže pristupačna mesta i sakrivene kutke u svom domu. Naravno, ne morate ovo raditi po svaku cenu, posebno ako nemate dovoljno prostora za to i ako će vam ovaj posao zadati više glavobolje i dodatnog stresa nego koristi. Procenite situaciju imajući na umu to da cilj nije nagomilavanje neraspoređenih predmeta i zaboravljanje gde vam šta stoji. Trebalo bi da svaka stvar u vašoj kući ima svoje mesto, tako da promena rasporeda pojedinog nameštaja ne znači da odmah treba sve da okrenete naglavačke i svakoj sitnici u svom domu promenite mesto.
Pridržavajte se plana i rasporeda čišćenja
Kao i svako temeljno čišćenje, i ovo započnite „od vrha prema dnu“, kako ne biste kasnije prenosili prašinu i mrvice na delove koje ste već očistili i dezinfikovali. Od čišćenja plafona, svetiljki, prozora i roletni, preko nameštaja, površina i dekorativnih elemenata, do brisanja poda – dobar raspored čišćenja uštedeće vam dragoceno vreme.
Takođe, da bi sređivanje vašeg doma bilo efikasnije, najčešće korišćene alate za čišćenje držite organizovano, na jednom mestu, tako da možete lako da uzmete sve što vam treba, krećući se neometano i da to kasnije odložite gde mu je mesto (npr. ispod sudopere). To može biti najobičnija plastična korpa za nošenje ili na točkiće.
Pravo vreme za krečenje stana
Ne možete pronaći bolji trenutak za obavljanje ovog nemilog posla. Ništa vam ne može biti bolja motivacija od pomisli na to da ćete zimu dočekati okruženi čistim, osveženim zidovima. Naravno, ovo nije neophodan korak kod svakog sezonskog raspremanja, ali ako smatrate da za tim ima potrebe, sada je pravi trenutak, nemojte čekati zimu! Okrečite dom na vreme, dok je još moguće brže sušenje zidova zahvaljujući poslednjim toplim danima, kao i relativno brzo provetravanje prostorija.
Čišćenje bele tehnike i kućnih aparata
Iskoristite sezonsko raspremanje da očistite i dezinfikujete belu tehniku i kabastije kućne aparate (frižider, mašinu za veš, mašinu za sudove, električni šporet, mikrotalasnu…). Pri njihovom čišćenju upotrebite određene trikove, kako bi sve išlo brže i lakše. Na primer, upornu zalepljenu prljavštinu sa mikrotalasne očistićete lakše ako ubacite u uređaj šoljicu napunjenu vodom i uključite ga na 3 minuta. Ovo će podstaći stvaranje pare unutar mikrotalasne pećnice, pa sve što kasnije treba da uradite jeste da samo temeljno obrišete unutrašnjost ovog uređaja.
Otpušavanje i dezinfikovanje sudopere, lavaboa, kade/tuš-kabine…
Ovo treba da bude deo vaše rutine prilikom čišćenja bar jednom nedeljno i održavanje kućne higijene, pa ne zaboravite da to učinite i prilikom sezonskog raspremanja. Ne bi bilo loše da s vremena na vreme preventivno sipate sredstvo za otpušavanje u odvode sudopere, lavaboa, ve-ce šolje i sl. Prevencija je pola zdravlja i kada je u pitanju odžavanje kućne higijene, a ne samo vaše lične.
Kao najbolje sredstvo za otpušavanje cevi, ali ujedno i dezinfikovanje, ukoliko ne želite da koristite jake i invazivne deterdžente, pokazalo se nešto što sigurno svako ima u svom domu – sirće. Ono se mnogo puta i u različitim prilikama dokazalo kao odličan kućni pomoćnik prilikom čišćenja. Kada voda ne odlazi iz vaše sudopere ili lavaboa, poslužite se sledećim jednostavnim trikom. Sipajte u sudoperu ili lavabo pola čaše praška za pecivo i čašu sirćeta, a onda očekujte reakciju u vidu penušanja. Zatim pustite vrelu vodu i isperite površinu. Na kraju sirće možete iskoristiti i za čišćenje i dezinfikovanje celokupne kuhinje ili kupatila. U iskorišćenu bocu sa raspršivačem dodajte sirće do 1/3, pa dolijte vodu do vrha i tek nekoliko kapi deterženta za pranje sudova. Efikasno čišćenje je zagarantovano.
Iako se održavanje doma čistim često čini kao beskrajan posao, ukoliko se prilikom sezonskog raspremanja budete pridržavali saveta iznetih u ovom tekstu, hladne dane dočekaćete u toplom domu, okupanom čistoćom. Naravno, svako čišćenje i raspremanje stana je brže i jednostavnije ukoliko dom redovno održavate.
Autor: Marija Mirković