Kineske medicina smatra da sada prolazimo kroz fazu jeseni tokom koje se aktiviraju pluća, debelo crevo i element metala. Simptomi kao što su suva koža i sluzokoža nosa, svrab, suvi kašalj i opstipacija, mogu biti dodatno pojačani u ovom periodu. Takođe, tokom jeseni smo tužniji i plačljiviji nego inače, jer se sa aktiviranjem pluća bude stare, potisnute tuge i sećanja. Srećom, kineska medicina ima i predloge za jesenje jačanje organizma.
Jesen je, kažu lekari kineske tradicionalne medicine, period povećane introspekcije, a organ koji se tada aktivira jesu pluća. Sa emocionalne strane, taj organ je povezan sa brigom i tugom. Postajemo usporeni, ostavljamo svoje planove na stranu, a prevladava osećaj tuge, često bezrazložno brinemo ili smo depresivni.
Jer, kako objašnjavaju lekari kineske medicine, upravo su pluća povezana sa sposobnošću da se opustimo i radujemo. Kada su pluća u disbalansu, može se desiti da osećamo preteranu tugu, teško nam je da podnesemo promene i gotovo stalno smo tužni.
S druge strane, debelo crevo se tiče oslobađanja od nepotrebnih stvari. Ono učestvuje u poslednjoj fazi varenja, izvlačeći iz hrane sve što je korisno za telo, a izbacujući sve drugo. Kad ovaj proces pogledamo iz perspektive kineske medicine, jesen je savršeno vreme da raščistimo sve što nije fizički ili mentalno zdravo – bilo da se radi o međuljudskim odnosima, imovini ili navikama.
Kako uspostaviti ravnotežu?
Kineska medicina za to preporučuje kupus, bundevu, rotkve, susam, tofu, alge, jogurt, kruške, japansku jabuku, nar i med.
Preporučuje se i beskvasni hleb, proso, pirinač, batat, azuki pasulj, šargarepa, praziluk, komorač i krompir. Korisne su i jabuke, kajsije, šljive i grejpfrut.
Pomoći će i začini kao što su bosiljak, kurkuma, korijander, lovor, muskatni orah, ruzmarin, đumbir i mirođija.
Da bismo olakšali varenje, važno je da u jesen i u zimskim mesecima izbegavamo sirovu hranu. Umesto toga, treba da uživamo u supama i barenom ili kuvanom povrću. U ovo vreme je takođe bitno piti toplu vodu.
Prakse koje pomažu
Da dodatno ojačamo organizam tokom jeseni, kineska medicine preporučuje sledeće prakse:
Dišite duboko
Ovom jednostavnom vežbom ojačaćete kapacitet pluća, smanjiti stres i razbistriti mozak.
Udišite kroz nos dok izbrojite do pet.
Potom zadržite dah dok izbrojite do pet, a potom izdahnite dok izbrojite do pet. Ponovite ovo tri puta. Ceo krug ponovite nekoliko puta dnevno. Videćete, provereno „radi“.
Fokusirajte se na pozitivne stvari
Jesen je idealno vreme da iskorenimo svoje negativne načine mišljenja, ponašanja, odnose i navike. Koncentracija na pozitivne aspekte života daće životnoj energiji, kao i zdravlju, jak podsticaj.
Zaštitite vrat, sprečite bolest da uđe u telo
Pošto je jesen doba povezano sa elementom vetra, za koji kineska medicina veruje da izaziva preko 100 bolesti, nošenje šala će svakako pomoći da smanjimo zdravstvene probleme. Po kineskoj medicini, bolest i vetar ulaze u telo kroz vrat, tako da je zaštita te zone mera prevencije.
Raščistite nered oko sebe
Jesen je savršeno vreme da se sredite i otarasite se starog, a unesete novo. Poklanjanje nepotrebne odeće i kućnih stvari, brisanje starih fajlova iz računara i raščišćavanje plakara i ormara su značajne aktivnosti u jesen.
Savetuje se akupunktura, tuina masaža i či gong
Kineska medicina rešenje za jesenje probleme vidi u akupunkturi, stimulaciji određenih tačaka kineskom masažom – tuinom i vežbanju či gonga.
Da se podsetimo…
Kada osećamo, tada živimo
Bez obzira na godišnje doba trebamo biti prijatelj sa svojim emocijama.
– Nije slučajno rečeno – kada osećamo, tada živimo. Dakle, dobro je iskusiti i smeh i tugu, i preveliku radost i povremeno briznuti u plač…Tako upoznajemo sebe. Prema kineskoj tradicionalnoj medicini, disbalans nastaje kada jedna emocija jako dominira, kada je ne možemo “savladati“ ili je duže vremena prisutna. Kako postoji povezanost između organa i emocija, ovo se vremenom može reflektovati i na disbalans organa. Strahovi se vezuju za bubrege, radost za srce, bes za jetru, zabrinutost za slezinu, tuga za pluća. Kako kineska medicina govori o neraskidivoj povezanosti organa i emocija, ovo bi značilo da disbalans organa vremenom može da dovede do određenog emotivnog stanja, objašnjava Ana Žikić, lekar kineske tradicionalne medicine.
Izvor: Zdravaiprava