Verovali ili ne, kineska medicina priznaje ovu vežbu kao lek protiv svih bolesti i zato se hodanje na kolenima u Kini preporučuje svima. Ova vežba pomaže kod problema sa unutrašnjim organima, jer se upravo na jastučićima kolena nalaze akupresurne tačke koje se pomoću nje stimulišu. Probajte, ne košta ništa, a provereno “radi”.
Taoistička vežba hodanje na kolenima pomaže u borbi sa bolestima bubrega i jetre, ali i u poboljšanju vida. Razlog je to što se u oblasti tetiva kolena nalaze tačke koje su odgovorne za pravilan rad ovih organa.
Ako obavljate ovu vežbu svaki da vrlo brzo čete uočiti da su vam noge smršale. Čak i oni koji imaju bolove u kolenima i zglobovima mogu isprobati ovu efikasnu kinesku tehniku jer ova vežba nema kontraindikacija. Ispostavlja se da kolena veoma često bole zbog atrofije mišića leđa, nogu, kičme, drugim rečima, bol nastaje kod ljudi koji nisu fizički aktivni..
Potrebno je da ovu vežbu praktikujete 15 do 20 minuta svakodnevno da bi efekat bio potpun. Bićete iznenađeni rezultatima.
Obavljajte vežbu na podu, postavljajući ispod kolena meko ćebe ili jorgan. Krećite se polako, oslanjajući se, isključivo, na kolena. Od preopterećenja zglobova kolena, u početku možete osetiti bol. Kada mišići nogu dovoljno ojačaju, bol će nestati. Za bolji efekat vežbe preporučuje se hodanje zatvorenih očiju.
Da se podsetimo…
Ponikla na osnovama taoističke filozofije, kineska medicina ljudsko telo vidi kao mali univerzum sa nizom međusobno povezanih sistema koji, kada su u ravnoteži (harmoniji), održavaju zdravo funkcionisanje ljudskog organizma. Bolesti nastaju usled neravnoteže jina i janga u organizmu, dve energije koje se stalno menjaju pretapajući se jedna u drugu, čineći celinu zvanu tao.
Kulturna tradicija drevne Kine i drevne kineske medicine govori o pet elemenata (drvo, vatra, zemlja, metal i voda), i principima:
Poštuj silu prirode, poštuj isceliteljske moći prirode. Svaki čovek u svom telu poseduje samoisceliteljske moći. Uloga lekara je da razotkrije i pojača, aktivira te prirodne moći samoisceljenja korišćenjem netoksične, prirodne jedinstvene metode terapije.
Čoveka gledati kao celinu. Svakog pacijenta posmatraj kao celinu – sistem, otkrivajući jedinstvo tela, uma i duha. Ukoliko je celina u neravnoteži, onda je i telo bolesno, ili um ili duh. Ukoliko se deluje na uspostavljanje ravnoteže onda je to proces ozdravljenja i aktiviranja životne energije.
Otkriti i lečiti uzrok, a ne posledicu. Otkrivanjem uzroka, njegovog eliminisanja, nestaje i posledica. Simptome ne lečiti, lečiti koren uzroka.
Lekar je učitelj. On obučava, savetuje, razgovara, posmatra, analizira, deluje na pacijenta, prenosi mu svoja znanja, iskustva, pronalazi odgovore zajedno sa pacijentom. Obaveza lekara je da nauči pacijenta obrascima zdravog života primenjujući univerzalne principe življenja.
Preventiva – najbolje lečenje.
Otvaranjem Kine prema svetu i zahvaljujući fenomenu globalizacije koji su omogućili povećanje protoka informacija i stepena međuzavisnosti ljudi, njihovih znanja i delovanja, tradicionalna kineska medicina sve više ulazi u zvanične medicinske tokove.
Izvor: Zdravaiprava