Dan planete Zemlje je naziv za dva različita praznika koje u proleće svake godine obeležavaju stanovnici severne hemisfere. Oba praznika imaju za cilj da povećaju svest ljudi o ugroženosti životne sredine, kao i da se za njih angažuje što šira javnost.
U mnogim zemljama se ekvinoksni Dan Zemlje slavi početkom proleća na severnoj hemisferi. U tom momentu je dužina dana i noći izjednačena. Na južnom polu počinje šestomesečni mrak, dok na severnom polu počinje šestomesečni dan. Jednakost razlika je simbol Dana Zemlje, kada se razlike zaboravljaju i priroda počinje da se obnavlja.
Ovaj godišnji događaj obeležava početak Dana Zemlje koji se tradicionalno započinje zvonjenjem zvona. Dan Zemlje je stvoren da ljude podseća na odgovornost za planetu na kojoj žive. Ujedinjene nacije slave Dan Zemlje svake godine 21. marta. Dana 26. februara 1971. godine generalni sekretar Ujedinjenih nacija je potpisao deklaraciju i u vremenu ekvinoksa zazvonio Zvono Mira u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku.
Džon Makonel je kao prvi uveo ideju globalnog praznika pri Uneskovoj konferenciji za životnu sredinu 1969. godine. Iste godine je dizajnirao zastavu Zemlje. Prvi Dan Zemlje je proglasio je 21. marta 1970. godine gradonačelnik San Franciska Džozef Alioto.
Povodom Dana planete Zemlje Fakultet futura organizuje tribinu “Zelena budućnost Planete” u ponedeljak 18. aprila od 13.30 na fakultetu za primenjenu ekologiju “Futura”. Tribina će biti održana u velikom amfitetru. Učesnici su Tomica Mišljenović sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Kristina Cvejanov zelena ekspertkinja i Mirjana Bartula dekanka Fakulteta “Futura”.
Izvor: Zdravaiprava