Nedostatak sna ponekad izazva mnoge negativne efekte, a čak i jedna neprospavana noć́ može imati veliki uticaj na funkcionisanje tokom narednog dana. Kako je ispred nas leto bogato mnogobrojnim sadržajima, poput festivala, neophodno je da, na prirodan način, pomognemo svom organizmu da se izbori sa simptomima koji mogu nastati sledećeg dana što zbog nedovoljno sna što zbog, eventualne, konzumacije alkohola.
Neka istraživanja sugerišu da nakon samo jedne noći nespavanja, testovi krvi mogu otkriti promene u više od 100 proteina, uključujući i one koji utiču na nivo šećera, imunološku funkciju i metabolizam. Vremenom, ove vrste promena su one koje mogu povećati rizik od pojave mnogih zdravstvenih problema i oboljenja, poput povećanja telesne težine i dijabetesa.
– Do neprospavanih noći može doći iz raznih razloga, a nakon toga naše telo pokušava da sačuva energiju, zbog čega se možemo osećati usporeno. Neki od simptoma koji se mogu javiti su glavobolja, mučnina i umor, koji su sami po sebi neprijatni, a ponekad se javljaju zajedno. Takođe, nedostatak dobrog sna može uticati na raspoloženje, budnost, agilnost i sposobnost da se fokusirate – rekla je farmaceutkinja Mirjana Vujadinović.
Pre svega, tokom leta i velikih vrućina je potrebno unositi više tečnosti kako bi se izbegla dehitratacija. Pored toga, ukoliko dođe do konzumiranja alkohola, koji deluje kao diuretik, potrebno je dodatno rehidrirati organizam kako bi se elimisala sva njegova štetna dejstva, poput mamurluka i mučnine. Gubitak tečnosti u organizmu može uticati na kvalitet sna ali i dovesti do umora, glavobolje i povećane želje za hranom.
– Uz pomoć brojnih biljnih ekstrakata, amino-kiselina, vitamina i minerala može se rehidrirati organizam, prevenirati glavobolja, mučnina i umor. Na primer, vitamini B1 i B6 se gube usled prevelike upotrebe alkohola, pa ih je neophodno uneti kroz suplemente, a mineral kalijum doprinosi bržoj rehidrataciji organizma. Silimarin i L-glutamin pomažu regeneraciju jetre, đumbir eliminiše mučninu, a ekstrakti nane i boraga deluju okrepljujuće na organizam – objasnila je Mirjana Vujadinović.
Takođe, uz pomoć određenih korisnih supstanci može se ubrzati metabolizam i, na taj način, eliminisati štetna dejstva alkohola, ukoliko je do konzumacije došlo.
– Dihidromiricetin ubrzava metabolizam alkohola i eliminiše njegova štetna dejstva poput mamurluka i glavobolje. Prema pojedinim istraživanjima on ima antikancerogene, antiaterogene, antimikrobne i antiinflamatorne osobine i veoma je koristan za funkcionisanje organizma. Njega ima u hrani biljnog porekla, ali ne i u ishrani našeg podneblja, pa se može konzumirati kao dodatak ishrani – istakla je farmaceutkinja.
Takođe, nakon konzumiranja alkohola je neophodno izbegavati obilne obroke koji mogu dodatno usporiti organizam. Lagani, manji obroci bogati proteinima i vlaknima uz unošenje navedenih amino-kiselina, vitamina, minerala i tečnosti biće sasvim dovoljni da neprospavana noć ne utiče na funkcionisanje sledećeg dana.
Izvor: Zdravaiprava