Sezona kajsija je uveliko u toku! Pored toga što su izuzetno slatke i ukusne, one su i neverovatno dobre za zdravlje. Bogate su nutritivnim sastojcima i sadrže veliku količinu najbitnijih vitamina, kao što su A, C i E. Dodatno imaju malo kalorija i predstavljaju dobar izvor betakarotena, luteina i zeaksantaina, moćnih antioksidanasa koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u telu. Pored toga što možete uživati dok ih jedete sveže, sada dok su najslađe, pravo je vreme i da napravite džem i sačuvate ih za zimu. Za vas smo spremili najbolji recept i to bez šećera i konzervansa, kako bi uživali u čarima slatkiša, ali i sačuvali svoje zdravlje.
Dobro je poznato da bez džema od kajsija ne može da prođe nijedna tura palačinki, krofni ili kiflica, a kada se pripremi bez ikakvih dodataka, uživanje u ovakvim poslasticama je potpuno. Kajsije utiču na bolje zdravlje kože i očiju, poboljšan rad creva i uz sve to štite jetru. Takođe, ova voćka bogata je i kalijumom, mineralom koji deluje kao elektrolit, a u našem telu, on je odgovoran za slanje nervnih signala i regulaciju mišićnih kontrakcija.
Sve što vam je potrebno su zrele kajsije, jedna dublja šerpa i tegle.
Priprema
Za početak je neophodno da dobro operete kajsije i očistite ih od koštica, ali i flekica i truleži. Koštice možete odmah izlupati i izvaditi srž, kako bi svaki dan uzeli dve do tri, jer su poznate kao veoma zdrave. Nakon što ste dobro očistili kajsije, stavite ih u šerpu i lagano kuvajte uz povremeno mešanje i dobićete divan džem. Nikakvu tečnost ne treba dodavati, jer će kajsije same odmah pustiti sok i u njemu se krčkati. Ukoliko želite možete dodati malo vanile da ukus bude bogatiji.
Ukoliko želite da vam priprema prođe što laganije, preporučujemo vam da koristite ploču za kuvanje. One su veoma korisne zato što imaju veliku brzinu zagrevanja, lake su za održavanje i troše znatno manje struje, za razliku od drugih tipova električnog kuvanja. Postoji nekoliko varijanti ploči za koje možete da se odlučite, a bilo da su kombinovane ili staklokeramičke, Gorenje ih ima u svojoj ponudi.
Kada ste završili sa kuvanjem, vreme je da džem sipate u tegle do vrha i zatvorite ih metalnim poklopcem. Tako napunjene, okrenite ih na poklopac, pokrijte ubrusom i ostavite da se ohlade. Kada se potpuno ohladi vratite teglu u prvobitni položaj i odložite u ostavu. Džem je prijatnog ukusa, ali je malo kiselkast jer ne sadrži šećer.
Tokom cele godine, možete koristiti ovaj džem za pripremu filova za torte i kolače sve dok vam ne nestanu zalihe. S obzirom na to da je recept bez šećera i konzervansa može se davati i kao kašica bebama prilikom prelaza na nemlečnu ishranu. Jednom kada teglu otvorite čuvajte je u frižideru. Ovako vakumiran džem može da stoji par godina.
Izvor: Zdravaiprava