Ovogodišnja 60. Kancerološka nedelja okupiće vodeće lokalne, regionalne i svetske stručnjake prepoznate u naučnoj zajednici, koji će kroz interaktivne diskusije preneti svoja znanja i iskustva iz kliničke prakse i ugla pacijenata u oblasti onkologije.
Kao i prethodnih godina, kompanija Roche podržava ovako važan onkološki skup i svoju ulogu
vidi u doprinosu unapređenja nauke i medicinske zajednice sa zajedničkim ciljem, a to je da svako ima pristup zdravstvenoj zaštiti koja mu je potrebna.
Roche više od 32 godine posluje u Srbiji kao jedan od lidera u oblasti biotehnologije i onkologije. Roche ima aktivnu ulogu u podršci i edukaciji o potencijalu lečenja u onkologiji kako kod stručne zajednice, tako i kod pacijenata i opšte javnosti.
U okviru ovogodišnje 60-te Kancerološke nedelje, biće održana dva akademski kreirana master klasa, odnosno naučni sastanak na najvišem nivou za stručnjake iz oblasti naučno istraživačkog rada. Master klas će biti vođen pod palicom odabranih eksperata iz sveta, kao što je prof. dr sci. med. Antonio Passaro i prof. dr Giuseppe Curigliano koji će zajedno sa naučnom zajednicom diskutovati na teme unapređenja lečenja karcinoma pluća i dojke.
- Kao pioniri u razvoju savremenih terapija iz oblasti onkologije fokusirani smo posebno na bolesti gde postoji velika potreba za napretkom – u prevenciji, ranom otkrivanju, preciznoj dijagnostici ili efikasnijem lečenju.
U Srbiji se godišnje u proseku dijagnostikuje oko 36.000 novih slučajeva malignih bolesti, dok od raka umre više od 20.000 ljudi.
Srbija se, prema najnovijim procenama, a među 40 zemalja Evrope, svrstava u grupu zemalja sa srednjim rizikom obolevanja (nalazi se na 12. mestu) i visokim rizikom umiranja od malignih bolesti u Evropi (na drugom mestu odmah posle Mađarske).
Prevencija malignih bolesti predstavlja najefikasniji pristup u kontroli malignih bolesti i zato smo kao kompanijapodržali i ove godine nacionalnu kampanju Rak je izlečiv koju podržava Ministarstvo zdravlja, Republički fond za zdravstveno osiguranje i RTS.
Takođe, dali smo i doprinos skriningu karcinoma dojke nabavkom radnih stanica za čitanje mamograma koje se nalaze u Institutu za javno zdravlje.
Ukoliko do bolesti ipak dođe, njen je ishod moguće preciznom dijagnostikom i adekvatnim lečenjem i to je većnaše polje ekspertize gde sa ponosom možemo da istaknemo da radimo dijagnostiku na nivou molekula i tražimo mutacije koje postaju meta za ciljanu personalizovanu terapiju. – istakla je dr Ana Govedarica, generalni direktor kompanije Roche za Srbiju i Crnu Goru.
Dr Govedarica je istakla da je neophodna saradnja sa svim institucijama, donosiocima odluka, lekarima, pacijentima i svima koji brinu o svom i zdravlju svojih bližnjih kako bismo unapredili kvalitet života, promenili paradigme lečenja i omogućili da svaki pacijent dobije adekvatnu terapiju u pravo vreme.
Izvor:Zdravaiprava