Kantarion ili gospina trava najpoznatiji je prirodni lek za lečenje depresije. Koristi se u narodnoj medicini, ali joj i zvanična medicina pridaje značaj.
Tajna veza kantariona i depresije
Upotreba kantariona datira još iz vremena starih Grka. Hipokrat je u svojim spisima zabeležio opravdanu medicinsku upotrebu gospine trave.
Kantarion je odavno poznata po svojoj lekovitosti. Koristi se u narodnoj medicini, ali joj i zvanična medicina pridaje značaj. Kroz razne studije dokazivana su farmakološka dejstva gospine trave.
Kantarion je veoma rasprostranjena biljka koja raste na različitim tipovima tla (livadama, šikarama, uz putove…). Rasprostranjen je po celoj Evropi, Aziji i Americi. U lekovite svrhe koriste se list i cvet, koji se beru u vreme cvetanja, ali pre nego što se formiraju plodovi. Od aktivnih supstanci koje se nalaze u biljci, najznačajnije su: hipericin, pseudohipericin, flavonoidi (rutin, hiperozid, kvercetin). Hipericin ima fotosenzibilizujuće dejstvo.
Zbog fotosenzibilizacije, potrebno je oprezno koristiti ulje kantariona, a za vreme upotrebe treba izbegavati izlaganje suncu.
Lekovito dejstvo
Ekstrakti kantariona:
- imaju antibiotsko i antivirusno dejstvo
- dokazano deluju kod depresije, straha, nemira, anksioznosti i razdražljivosti
- koriste se za lečenje simptoma menopauze
- koriste se kod neraspoloženja
- povoljno deluju na koncentraciju
- ublažavaju iscrpljenost
- koriste se kod sindroma hroničnog umora
- imaju povoljan efekat kod migrene i drugih tipova glavobolje
Preparati gospine trave mogu se koristiti i lokalno kao ulja za lečenje rana, kod opekotina prvog stepena, neurodermitisa, reumatskih bolova, ujeda insekata, hemoroida i bola. Ulje gospine trave se često naziva i kantarionovo ulje. Zbog fotosenzibilizacije, potrebno je oprezno koristiti ulje kantariona i izbegavati sunčanje tokom upotrebe. Gospina trava se može koristiti i kao čaj.
Ova biljka stupa u interakciju sa mnogim lekovima, zato pre početka njihove upotrebe, konsultujte se sa farmaceutom.
Nuspojave
Zbog nuspojava koje izaziva u kombinaciji s nekim lekovima, u nekim zemljama je čak zabranjena upotreba preparata gospine trave. Oni su sigurni ako se koriste prema uputstvu i kratkoročno. Nuspojave koje preparati gospine trave mogu izazvati uključuju:
- probleme sa spavanjem
- nemir
- anksioznost
- razdražljivost
- umor
- suvoću usta
- vrtoglavicu
- glavobolju
- osip
- proliv
Oprez!
- Preparati gospine trave ne preporučuju se za decu mlađu od 12 godina bez nadzora lekara.
- Ne sme se prekoračiti doza jer može doći do ozbiljnih reakcija na izlaganje suncu i drugih nuspojava.
- Ne preporučuje se za vreme trudnoće i dojenja, kao ni kod težih mentalnih oboljenja (bipolarni poremećaj, šizofrenija, Alchajmerova bolest).
- Nije preporučljivo naglo prekinuti korišćenje ovog preparata, jer to može izazvati neugodne nuspojave. Ako odlučite da prekinete korišćenje preparata gospine trave, treba to učiniti polako i postepeno.
- Gospina trava stupa u interakciju sa mnogim lekovima, zato pre početka njihove upotrebe potražite mišljenje farmaceuta. Stupa u interakciju sa alprazolamom, amitriptilinom, kontraceptivnim pilulama, digoksinom, lekovima koji se metabolizuju u jetri (diazepam, lanzoprazol, omeprazol, varfarin), lekovima protiv depresije (paroksetin, sertralin…), lekovima protiv AIDS-a, lekovima protiv alergije i drugim.
Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs