Verovatno ste se oduvek pitali kako izgleda božićna trpeza jednog nutricioniste? Milka Raičević je za portal “Zdrava i prava” otkrila šta se sve od hrane krčka u njenom domu pred najradosniji hrišćanski praznik – Božić.
Svi božićni običaji u mom domu se tradicionalno ispoštuju do tančina – počev od paljenja badnjaka ispred kuće, pa do pravljenja česnice, kaže Milka Raičević.
RIBA, PREBRANAC, PITE
Što se tiče trpeze, na stolu se za Badnji dan nađu sve posne namirnice od ribe, prebranca, pita, voća – umesto slatkiša…Tu je baš sve što moji ukućani vole.
Za Božić spremam svinjsko pečenje koje stiže ispod sača, namazano medom, i u nekoj fazi pečenja preliveno sa puterom, zbog mekše kožice.
Jagnjetinu kuvam sa raštanom i krompirima, a piletinu pečem pa naknadno režem i serviram sa kuvanim povrćem. Kako volim da se igram bojama najidealnije mi je da kupim gotovo zamrznuto povrće.
Jedino o čemu vodim računa jeste da u rusku salatu ili mimozu dodam jogurt, a što manje majoneze. Žumanca svedem na minimum – ostavim ih za pakovanje lica i kose.
Umesto žumanaca u salate dodajem či- semenke koje pretodno potopim i ostavim da bubre preko noći ( jedna mala kafena kašika zamenjuje jedno jaje), to isto ubacujem i u kolače.
Ono što moja porodica posebno voli su pihtije od pilećih nogica, koje spremam na isti način kao one standardne. Samo što ja u njih dodam i belo meso.
SUŠENO VOĆE JE OBAVEZNO
Razno sušeno voće je obavezno na trpezi, pa se služi ko kako hoće. Na trpezi se nađu smokve, sušene kajsije, šljive, orasi…
Ono sto je najbitnije – svi smo za stolom i jedva čekamo da lomimo česnicu. I na kraju, nazdravite za svoju porodicu!
Na kalorije slobodno zaboravite, uživajte.
KAD SLAVLJE PROĐE, OČISTITE ORGANIZAM
O kalorijama mislite nakon praznika. Onda sa jelovnika izbacite masnu i jaku hranu, zatim majoneze, kremove, torte…Uzimajte što više tečnosti, i to najmanje dve litre dnevno. Preporučujem gorke čajeve, i to čaj od kantariona, zatim čaj od nane ukoliko ste nervozni, za tromost je dobar zeleni čaj, a kod glavobolje pomaže ceđeni limun ili pomorandža. U sok od ceđenog voća može se dodati i đumbir, koji je odličan za čišćenje organizma.
Jutarnji obroci moraju biti lagani bez masnoće, putera, pavlake, mleka.
– Nemasni doručak podrazumeva voće, žitarice, integralni hleb, med. Za ručak možete skuvati krompir, ali u ljusci, jer ona sadrži najviše vitamina. Može se dodati i ostalo povrće sa malo soli bez ulja. Gde god je to moguće, povrće treba jesti sirovo. Zeleno povrće je odličan čistač jer sadrži dosta magnezijuma koji je potreban organizmu. Tu spadaju kelj, spanać, kopriva… – savetuje Milka Raičević
Pripremila: Lidija Bratun