Udruženje za pomoć u lečenju obolelim od hronične mijeloidne leukemije Srbije – CML, Udruženje pacijenata sa retkim tumorima – UPRT, Udruženje za borbu protiv dijabetesa grada Beograda – PLAVI KRUG, kao i Udruženje obolelih od limfoma – LIPA formirala su “Inicijativa za inovativni pristup poboljšanju dostupnosti novih lekova u Srbiji”. Misija ove inicijative je hitno poboljšanje pristupa savremenim i efikasnijim lekovima za pacijente u Srbiji.
Inicijativa trenutno uključuje četiri udruženja pacijenata koja čini više od 700.000 pacijenata u Srbiji.
– U poslednjih pet godina praktično nijedan lek nove generacije nije ušao na pozitivnu listu lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), a više od 150 zahteva je na čekanju. Inicijativa pozdravlja najave države da se pozabavi ovim problemom i želi da naglasi da jedino sistemsko rešenje i jasno definisani kriterijumi mogu da obezbede listu lekova koja će pacijentima u Srbiji omogućiti da se leče u korak sa svetom- kaže Gorjana Ajzinberg, zastupnica Udruženja pacijenata sa retkim tumorima.
Hitno unapređenje dostupnosti inovativnih terapija kroz usvajanje sistemskog rešenja za transparentnu, savremenu i efikasnu listu lekova biće glavna tema na stručnom skupu 8. aprila u Beogradu, koji će organizovati magazin “Diplomacy & Commerce” u sindikaciji sa britanskim Ekonomistom.
Na događaju koji će nositi naziv “Koliko smo blizu savremenom lečenju u Srbiji?” govoriće cenjeni svetski stručnjaci sa Harvard i Korvinus Univerziteta, a biće predstavljeni i rezultati specijalne studije slučaja o Srbiji i komparativne analize zdravstvenih sistema zemalja Balkana, koje je realizovao renomirani međunarodni list “The Economist”.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević