Pored fizičke aktivnosti i pravilne ishrane, aromaterapija može vrlo efikasno uticati na simptome menopauze. Aromaterapija podrazumeva primenu etarskih ulja koja mogu da odgovore na potrebe tela, uma i duha, da pomognu u slučaju emocionalnih, ali i mentalnih i fizičkih problema poput stresa, glavobolje, bolova u mišićima, depresije.
Menopauza nije bolest koju treba lečiti. Ona predstavlja veliku životnu promenu na koju se morate navići, što nekim ženama teško pada. Valunzi, naglo gojenje, zadržavanje vode u organizmu, poremećaj krvnog pritiska, lupanje srca, suvoća vagine, neki su od najčešćih problema sa kojima se žene susreću u ovom periodu. Činjenica da menstruacije prestaju, da je jedan segment polnog života završen, da niste više mladi, neke žene baca u očaj, izaziva depresiju, nervozu i neraspoloženje.
Da biste pomogli sebi, morate prihvatiti činjenicu da “svako vreme nosi svoje breme’,’ ali i lepe trenutke. Aromaterapija može biti od velike pomoći, jer mnoga eterična ulja sadrže fitoestrogene i fitoprogesterone, supstance po delovanju vrlo slične ženskim polnim hormonima.
Napravite svoja eterična ulja:
*Za opuštanje
U pet kašičica bademovog ulja sipajte po dve kapi ružinog i sandalovog ulja i po tri kapi pomorandžinog i čempresovog ulja.
*Za navale vrućine
U 50 ml baznog ulja noćurka umešajte 8 kapi geranija, 4 kapi žalfije, 4 kapi limuna, 2 kapi lavande.
*Za noćno znojenje
U 50 ml baznog ulja od koštice marelice umešajte 6 kapi čempresa, 4 kapi grejpfruta i 6 kapi kadulje.
Sprečite valunge
Evo recepta koji će osvežiti i dezinfikovati vazduh u prostoriji, a ujedno će vam smanjiti učestalost i jačinu valunga: 20 kapi etarskog ulja lavande, 10 kapi nane i 10 kapi čajnog drveta. Pomešajte ulja u maloj bočici.
U 1 ml. bademovog ulja sipajte 8 kapi od ove smese, dobro promućkajte i dodajte 2 šoljice destilovane vode. Sipajte u sprej bocu i kada naiđu valunzi prsnite malo po grudima i vratu. Umesto bademovog ulja možete staviti jednu kašika jabukovog sirćeta, 8 kapi mešavine ovih ulja i dodati destilovanu vodu.
Biljni čajevi mogu da pomognu
Probajte mešavinu žalfije , matičnjaka , hajdučice , kamilice i morača. Ako patite od anemije i niskog pritiska odaberite koprivu. Ako je vaš problem visok pritisak i lupanje srca odlučite se za imelu koja je i odličan hormonalni balanser.
Čaj od kantariona je izvanredan antidepresiv. Možete ga piti čistog ili sa umirujućim matičnjakom, dve do tri šolje na dan.
Osim valunga, noćnog znojenja i nesanice česti simptomi menopauze su i depresija i uznemirenost. Valunge i znojenje ublažava cimicifuga, poznatija kao ženski koren.
Matičnjak je idealan za žene koje su zabrinutije i osetljivije na stres. Pošto opušta, može da pomogne i protiv poremećaja sna. Matičnjak umiruje i poboljšava raspoloženje kada imate osećaj da ste potonuli.
Da se podsetimo jer je važno
Menopauza, poznata i kao klimaks, je period koji traje od 15 do 20 godina (počinje najčešće između 48. i 50. godine) u kome žensko telo prolazi kroz tranziciju od sposobnosti za reprodukciju do nesposobnosti za istu. Mnoge žene, kada uđu u menopauzu, odnosno klimaks, počinju da primećuju razne promene, pre svega valunge, odnosno talase vrućine, nesanicu, česte promene raspoloženja, razdražljivost, lošiju koncentraciju, depresivnost, ne mogu da uživaju u seksu jer im je vaginalna sluzokoža suva, infekcije na genitalnim organima sa kojima se ranije nisu susretale i razne druge simptome. Zato su ginekolozi naše ordinacije tu da Vam pomognu u ovom veoma složenom i teškom procesu.
Žene ne ulaze direktno u menopauzu. Pre ovog razdoblja javlja se perimenopauza koja obuhvata nekoliko godina pre poslednje menstruacije. U tom periodu događaju se mnoge promene u organizmu žene – hormoni ne rade uobičajeno, nema ovulacije, neredovne su menstruacije ili učestalije krvarenje. S obzirom na to da nema dovoljno polnog hormona, estrogena, javljaju se i druge neuobičajene promene u metabolizmu, na koži, kao i u raspoloženju.
Biološki, iako žena stari hipofiza nastavlja normalnu proizvodnju FSH i LH. Međutim, jajnici stare i postaju manje sposobni da odgovore na hormone hipofize. Tako je glavna biološka promena za vreme klimaksa starenje jajnika sa propratnim opadanjem proizvodnje njihovih glavnih podukata: jajnih ćelija i hormona estrogena i progesterona. Jajnici postaju manje sposobni da odgovore na FSH i da stvore jajnu ćeliju i oslobode je. Hormonalne promene u menopauzi uključuju opadanje nivoa estrogena i progesterona i hormonsku neuravnoteženost.
Fizički simptomi menopauze uključuju “nalete vrućine”, glavobolje, vrtoglavice, drhtavicu, i bolove u zglobovima. Dugoročni efekat opadanja nivoa estrogena je osteoporoza (porozne i krte kosti). Nalet vrućine je verovatno najpoznatiji simptom. Opisan je kao iznenadni talas vrućine iz stomaka na gore. Žena može pocrveneti i preznojiti se, kada nalet prođe može se osećati jeza i drhtavica. Naleti mogu trajati od nekoliko sekundi do pola sata i mogu se događati nekoliko ili mnogo puta dnevno. Takođe, mogu se događati i noću i time izazivati nesanicu.
Pripremila: Lidija Bratun