Medicinski fakultet u Beču je u saradnji sa Tehničkim fakultetom u glavnom gradu Austrije razvio sistem testiranja pijaće vode pomoću UV-zraka.
Ovaj sistem, uz pomoć UV-zraka testiranja širom sveta obezbeđuje ispravnu vodu.
Od početka godine se i u Njujorku primenjuje ovaj uređaj za UV-ozračivanje vode koji je već duže vreme u upotrebi u Nemačkoj, Engleskoj i Francuskoj.
Na ovaj način se voda u mnogim gradovima dezinfikuje UV-zracima. UV-uređaji za dezinfekciju pijaće vode moraju higijenski i tehnički da se testiraju prema normi ÖNORM M 5873 koju su postavili bečki naučnici.
– Postupak primene ultravioletnog zračenja na talasnoj dužini od 254 nanometara izgleda tako što se pijaća voda propušta kroz komoru za zračenje. Pritom mikroorganizmi apsorbuju te zrake, čime se smanjuje mogućnost njihovog razmnožavanja. Tako izazivači bolesti postaju bezopasni – objašnjava direktorka odeljenja za higijenu vode na Medicinskom fakultetu u Beču, Regina Zomer.
PIJAĆA VODA
Pijaća voda je voda visoke kakvoće primerena za ljudske potrebe. Pijaća voda se koristi i za pripremanje hrane.
Na Zemlji postoje veoma male količine pitke vode, a pojedine države imaju trajni nedostatak vode za piće. Procenjuje se da svake godine zbog nedostatka pijaće vode umre tri miliona dece mlađe od pet godina.
UV
Ultraljubičasto zračenje obuhvata elektromagnetno zračenje sa talasnim dužinama manjim od vidljivog zračenja, ali većim od onih koje imaju meki X-zraci. Deli se na blisko (380-200 nm, NUV), daleko ili vakuumsko (200-10 nm, skraćenica FUV ili VUV) i ekstremno (1-31 nm, skraćenica EUV ili XUV) ultraljubičasto zračenje.
Kada se ispituje njegovo delovanje na ljudsko zdravlje i okolinu, ultraljubičasto zračenje se obično deli na UVA (400-315 nm) ili dugotalasno’, UVB (315-280 nm) ili srednjetalasno i UVC (<-280 nm) ili kratkotalasno (germicidno).
U spektru Sunčevog zračenja na ultraljubičasto zračenje otpada samo 10o dsto energije. UVC-zraci ne prodiru do površine Zemlje, pa tako ni do naše kože, jer se apsorbuju u ozonskom sloju atmosfere. UVA i UVB zraci prodiru kroz spoljni sloj kože i izazivaju oštećenja: opekotiine, rak kože, alergiju. Oštećenju ćeliju kože naročito su izloženi ljudi svetle puti.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević