Način držanja je pokazatelj našeg emotivnog stanja, stava prema životu, ljudima, sebi. Kičma čoveka čini pravim, pokretljivim, daje mu oslonac i fleksibilnost. Ukoliko pokušavamo da popravljamo svoje držanje samo spolja, na fizičkom nivou, bez promene onoga što je unutar nas, naših stavova i uverenja, efekat će biti kratkog daha. Imaćemo držanje, ali ne i stav. Nakon određenog vremena vratićemo se na staru šemu položaja i pokreta, jer pravi uzrok nije razrešen.
Svaki bol i napetost nose poruku. A ako tu poruku otkriješ, prihvatiš i otpustiš, dobijaš mogućnost da promeniš ugao posmatranja, napraviš neke nove izbore, da još brže i lakše rešiš problem, otkloniš napetost, izađeš iz začaranog kruga.
Evo nekih smernica o najčešćim uzrocima pojave bola u vratu, ramenima i donjem delu leđa.
Napetost i bolovi u vratu najčešće dovode do smanjene pokretljivosti ove regije na fizičkom nivou. U prenesenom značenju, nama se tada sužava pogled na svet, postajemo kruti, rigidnih stavova, ne vidimo širu sliku. Vrat nosi teret glave i svega što nam se po njoj „mota”, sve brige, strahove, previranja. On je kao merač stresa na opštem nivou. Kada smo iscrpljeni ili napeti, prebukirani informacijama ili obavezama, najčešće projektujemo tu tenziju na vrat. On postaje zgrčen, počinje da boli, daje jasan signal da je vreme da se povežemo sa sobom, svojim mislima i emocijama i da otkrijemo šta nas je to navelo da skrenemo sa puta lakoće i opuštenosti.
BOLAN VRAT
To su problemi u odnosima, nemogućnost ispoljavanja pravih emocija. Vrat boli kad se osećamo zaglavljeni, nefleksibilni, pod pritiskom, kao da nas nešto ili neko „davi”, kad probleme guramo pod tepih i ne želimo da se njima bavimo, kad mnogo mislimo i besomučno tražimo rešenje, a ne obraćamo pažnju na svoja osećanja i intuiciju.
Ramena se nadovezuju na vrat. Ona predstavljaju most između srca, koje je izvor svih naših emocija, i ruku koje treba da pruže ili da prihvate, da zagrle ili odgurnu, da sprovedu naše misli u akciju. Kada smo u konfliktu sa sobom i ne činimo ono što zaista mislimo ili osećamo tada se ta tenzija i neispoljenost talože u našim ramenima. U današnje vreme je stalna izloženost ogromnoj količini informacija neminovna, a kad nemate ventil to dovodi do stvaranja tenzije. Ramena se dižu u nameri da nas zaštite, da nas „odvoje” od okoline i na taj način omoguće pražnjenje sistema. Zbog toga su ona veoma podložna nakupljanju stresa.
BOLNA RAMENA
Previše stresa i briga, osećaj nesigurnosti, straha, preplavljenosti, tuga, nepoverenje, obeshrabrenost, fokusiranost na probleme umesto na rešenja, previše informacija, obaveza su osećanja tipična za bolnan ramena.
Ako vas boli donji deo leđa imate problema u domenu finansijske nesigurnosti, konstantne brige oko novca, nakupljen bes iz detinjstva, osećaj da ste žrtva. Problemi sa ovim delom leđa se najčešće javljaju kada nastupi period promena kojima se opiremo ili kojih se plašimo.
Autor: Nataša Stefanović, fizioterapeut, bahov praktičar i Intuitive healer