Poznato je da boravak dece u vrtićima ima mnoge prednosti za decu – ono promoviše socijalizaciju i dečju samostalnost, uči ih pravilima lepog ponašanja, ali nesporno je i da uvek sa sobom nosi i veći rizik od raznih bolesti – prehlada, stomačnog gripa, konjuktivitisa, faringitisa… Ali bez obzira na to, kažu stručnjaci, ni ne pomišljajte da dete ispišete iz vrtića čim mu procuri nosić, već budite strpljivi – dečji imunitet će vremenom ojačati.
Imunološka reakcija nastala u kontaktu deteta sa virusima je individualna i nasledna. Kod neke dece se kontakt sa respiratornim virusima manifestuje samo kao dvodnevno curenje nosa, a neka deca imaju burne reakcije sa visokom temperaturom, kašljem, obilnom sekrecijom iz nosa, pa čak i bronhitisom i upalom pluća. Većina dece koja prvi put dolazi u kolektiv ima u periodu adaptacije i česte crevne infekcije. Stručnjaci se, međutim, slažu da je sve to normalna pojava i da dečji organizam prvo mora da se adaptira na život u kolektivu. Korak po korak…Kod neke dece to ide brže, a nekoj je potrebno malo više vremena.
Kako najbrže stvoriti imunitet kod dece
Što je dete mlađe, to su njegove sposobnosti za odbranu na nižem nivou, te se ponekad stiče utisak da dete ima „nedostatak imuniteta” – što uopšte nije tačno. Nije tajna da se pri polasku u vrtić kod dece budi i razvija njihov imuni odgovor na infekcije koji će malo-pomalo, uz malu pomoć, ostvariti zadovoljavajuću odbranu.
Na imunitet utiču i zdrave navike
Pritom, roditelji moraju da znaju da predškolsko dete treba da spava deset sati jer se u toku sna luči hormon rasta, a i mnoge komponente imunog sistema. Od velike važnosti je i zdrava ishrana, zatim higijena ruku i usne duplje, kao i fizička aktivnost i boravak dece u prirodi, na svežem vazduhu, a ne uz računar. Zelenilo je preduslov za jak imunitet i dobro zdravlje.
Zato pustite decu da se igraju u pesku i valjaju po travi, prljavih ruku i blatnjavog lica. Da budu nasmejani, srećni, razigrani, ali i zdravi. Jer ono što odavno znamo potvrdila je i nova finska studija – igranje u šumi ili u parkovima umesto boravka u betoniranim dvorištima – pomaže deci u jačanju imuniteta.
Immunokind jača dečji organizam
Kako bi mališani što lakše prebrodili ovaj period adaptracije pri polasku u vrtić mogu da pomognu i Immunokind homeopatske tablete. One dokazano pomažu u jačanju imuniteta kod dece sa čestim virusnim infekcijama čineći da period susreta i rekacije na viruse prođe što lakše.
Pored opšteg dejstva na jačanje imunog sistema Immunokind povoljno deluje i na obnovu i očuvanje sluznice gornjih disajnih organa, a simptomi kao što su zapušen nos, kašalj i otežano disanje, gotovo nestaju, dok su šanse za razvoj druge infekcije značajno smanjene. Immunokind povoljno deluje i kod beba od prvog dana života, male dece, i dece predškolskog i školskog uzrasta. Zato pravac do prve apoteke i već danas nabavite Immunokind tablete. Do jeseni će vaš mališan biti spreman za život u kolektivu koji je, priznaćete, najbolje rešenje za njega.
Izvor: Zdravaiprava