Danas se obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Dan osoba sa invaliditetom treba da ukaže na bolje razumevanje ovih osoba, pomogne da ljudi postanu svesniji prava, dostojanstva i dobrobiti osoba sa invaliditetom i da se podigne nivo svesti o važnosti njihovog integrisanja u sve aspekte života, od ekonomskih i političkih pa do društvenih i kulturnih.
Devojčice, dečaci, žene i muškarci sa invaliditetom, kao pripadnici svojih zajednica, mogu i treba da uživaju ista prava i obaveze poput drugih građana.
Oko 15% svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta što ukazuje na značaj obeležavanja dana osoba sa invaliditetom prvenstveno zato što se suočavaju sa brojnim problemima kao što su isključenost iz društva, fizičke barijere, nezaposlenost, nemogućnost školovanja, siromaštvo. U posebno teškoj situaciji su žene i devojčice koje su često izložene dodatnim i specifičnim oblicima zloupotrebe, društvenog isključivanja, nasilja i zanemarivanja, a i češće su nezaposlene i ekonomski zavisne.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se svuda u svetu 3. decembra od 1992. godine. Naime, te godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija je na posebnoj sednici održanoj radi obeležavanja završetka “Decenije osoba sa invaliditetom” usvojila Rezoluciju da 3. decembar bude Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.
Cilj obeležavanja je da se i osobama s invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive.
Osobe s invaliditetom danas čine oko 15 procenata svetske populacije i nailaze na brojne probleme i barijere u svom svakodnevnom funkcionisanju. Suočavaju se s nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite; njihov svakodnevni život opterećuju i mnoge predrasude i stereotipi.
Ove godine Međunarodnu dan osoba sa invaliditetom se obeležava pod sloganom “Želimo šansu, a ne privilegije” čime se ukazuju na problem zapošljavanja OSI.
“Pravo na rad je pravo koje omogućava svakom pojedincu da unapređuje svoje sposobnosti i razvije se u kreativnu osobu. Radnici sa invaliditetom ostvaruju prosečne, ili bolje rezultate u poređenju sa generalnom radnom snagom, a redovniji su u dolascima na posao”, rekla je Svetlana Glavinić, predsednica Udruženja za dečiju i cerebralnu paralizu.
Izvor: Zdravaiprava