Otkrivamo vam 7 simptoma koji mogu biti znak da je ova bolest pokucala i na vaša vrata. Nemojte oklevati da posetite lekara jer je depresija vrlo ozbiljna bolest. Ako mislite da ste u depresiji ili imate više od jednog simptoma koji su ovde navedeni, dogovorite posetu psihologu i počnite se suočavati s problemom. Danas se obeležava Međunarodni dan menatlnog zdravlja, mislite o tome.
Svakih 40 sekundi jedna osoba oduzme sebi život. Ovo predstavlja ozbiljan alarm za svakog od nas, jer to nije stvar pojedinca već celog društva.
Svetski dan mentalnog zdravlja ustanovljen je 1992. godine na inicijativu Svetska Federacija za mentalno zdravlje u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom i obeležava se svakog 10. oktobra.
Obeležavanje ovog dana ima za cilj podsticanje ulaganja u sistem podrške mentalnom zdravlju i isticanja važnosti promocije mentalnog zdravlja.
Psiholozi tvrde da žene i muškarci izražavaju depresiju na različite načine. Dok se muškarci najčešće suočavaju sa nesanicom, žene obično više spavaju kada osećaju depresiju i prati ih i više od 7 simptoma.
Muškarci gube apetit, dok žene najčešće jedu puno više nego inače i gomilaju kilograme da bi potisnule depresiju, a takođe se češće suočavaju sa snažnim osećajem krivice. No, u određenim situacijama može biti i obrnuto. Sve zavisi o tome kako naš organizam i hormoni deluju na određene emocije i životne situacije.
7 simptoma da ste u depresiji:
- Poremećen san, bilo da je u pitanju previše spavanja ili buđenje tokom noći i ranog jutra bez ikakvog razloga, s nemogućnošću da nastavite spavati.
- Nedostatak koncentracije čak i kada ne radite nešto zahtevno, već samo čitate knjigu ili slično.
- Osećaj beznađa i bespomoćnosti.
- Čest osećaj iscrpljenosti i nedostatka energije.
- Povećana netrepeljivost, manjak strpljenja i sklonost lakom uzmneiravanju i nervozi.
- Promene u ishrani, bilo da se radi o povećanom apetitu ili gubitku volje za jelom.
- Pomisao na to da život nije vredan truda znakovi su ozbiljne depresije.
- Svake godine blizu 800.000 ljudi sebi oduzme život, dok je broj pokušaja samoubistava mnogo veći. Samoubistva se dešavaju tokom čitavog životnog veka i drugi su vodeći uzrok smrti među mladima od 15 do 29 godina na globalnom nivou.
Najveća učestalost samoubistva je u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, procentualno gledano to je 79 odsto.
Trovanje pesticidima, vešanje i upotreba vatrenog oružja su najčešće metode izvršenja samoubistava širom sveta.
Izvor: N1 i Zdravaiprava