Kada kažemo origano, uglavnom pomislimo na italijansku kuhinju, ali ova biljka je mnogo više od mirisnog začina, naročito njena divlja varijanta, ona vrsta koja raste na vrletima u širem pojasu Sredozemlja, dok se kod nas oduvek može naći u planinskim predelima.
Divlji origano kod nas je poznat kao vranilova trava ili vranilovka, a popularan je širom planete jer su nanovo otkrivena njegova lekovita svojstva. Ali u našem narodu za ovu biljku zna se od davnina, pa ima vrlo široku primenu u narodnoj medicini, kao i u domaćinstvu.
Cveta od kraja juna do oktobra, zavisno od nadmorske visine staništa, a cvetovi su purpurne cvasti na vrhu stabljike, prijatnog mirisa i privlačnog izgleda. Divlji origano je po sastavu i delovanju sličan majčinoj dušici, pa na istovetan način može i da se upotrebi. Lekoviti delovi su vrhovi grančica u cvetu, koji se suše i koriste kao lek i začin.
Divlji origano odlučno se suprotstavlja svemu čemu mesto nije u našem telu. I spisak zdravstvenih problema kod kojih pomaže je dug: kod pada imunog sistema, namnožene kandide, ešerihije koli, salmonele, stafilokoke, helikobakter pilori, kod bolesti organa za varenje, jetre, žuči, bubrega i urinarnih infekcija, upala sluzokože, sinusa i grla, kod gripa, prehlade i kašlja, glavobolje i zubobolje, bronhitisa i astme, menstrualnih tegoba, vaginitisa, upale desni, neprijatnog zadaha, grčeva, bola u zglobovima i mišićima, slabih nerava, kao i kod kožnih bolesti – psorijaze, ekcema, herpesa, akni…Ova aromatična biljka, pomalo opora i gorka, prirodni je lek za nesanicu i opuštanje.
Danas kada je sve više mikroba resistentno na antibiotike, naučnici su shvatili da nam je neophodno novo i prirodno rešenje, što je iniciralo brojne kliničke studije. Dokazano je da je ulje divljeg origana, odnosno karvakrol u njemu, vrlo moćno kod sojeva staphylococcus aureus koje se inače leče streptomicinom i penicilinom.
Ulje ove divne biljke može se uzimati oralno kod gastrointestinalnih poremećaja, može se pripremiti za inhalaciju kod respiratornih tegoba, razređeno se može nanositi na kožu protiv gljivičnih i bakterijskih infekcija. Samo ga je važno s oprezom i uz savete lekara kombinovati s antidijabetetskim lekovima pošto prirodno snižava nivo insulina, s antikoagulantima, i imati u vidu da može smanjiti apsorpciju gvožđa, bakra i cinka. Ne treba nerazblaženo stavljati na kožu jer tad može izazvati iritacije. Najbolje je dodati par kapi u maslinovo ulje.
Kako se sprema čaj od divljeg origana
Priprema se tako što se supena kašika osušenih grančica divljeg origana prelije sa 250 ml ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji 30 minuta. Potom se procedi i pije tri puta dnevno pre jela, najbolje nezaslađen.
Izvor: Zdravaiprava