Vlažno, toplo i tamno okruženje vaše mašine za pranje veša savršeno je mesto za stvaranje plesni i klica. Evo uputstava za čišćenje i sterilizaciju mašine uz detaljna uputstva stručnjaka.
Prednosti čišćenja mašine za pranje veša
Tri su glavne prednosti redovnog dubinskog čišćenja mašine odgovorne za čišćenje vaše odeće. Vaša mašina za pranje veša čisti odeću, ali je ne sanira, tako da se sve klice koje dođu u mašinu za pranje mogu proširiti na drugu odeću i samu mašinu. Posledice ovog kreću se od osipa, alergija i iritacije pa sve do infekcija opasnih po život.
Jedna studija iz 2019. godine objavljena u časopisu Applied and Environmental Microbiologi identifikovala je mašinu za pranje veša kao rezervoar patogena otpornih na više lekova nakon što je zarazila novorođenčad u bolničkoj neonatalnoj jedinici intenzivne nege bakterijama. Studija iz 2015. objavljena u časopisu Frontiers in Microbiologi izvestila je da mašina za pranje veša nije ubila bakterije pronađene u fekalnim materijama iz donjeg veša. Štaviše, proces pranja širi klice oko druge odeće.
Čišćenje i dezinfekcija mašine za pranje veša je način na koji možete ukloniti i ubiti ove bubice koje uzrokuju bolest.
Uklonite ostatke i mirise
Nema ništa frustrirajuće od bacanja gomile prljave odeće samo da bi izronila mirišući još gore. Buđ i gljivice uspevaju u toplim, mračnim i vlažnim sredinama, čineći vašu mašinu za veš kućom iz snova. To može izazvati zdravstvene probleme, posebno kod ljudi koji su alergični. Ali češće je pitanje što vaša odeća može učiniti da užasno miriše.
Redovno čišćenje mašine za pranje veša sprečava nakupljanje ovih toksina i smrad u vešu.
Održavajte svoju skupu mašinu u vrhunskom stanju
“Mašine za pranje veša nisu jeftine, a vi želite da vaša traje godinama. Jedan od načina da povećate dugotrajnost mašine je redovno čišćenje”, kaže Natalie Barrett, stručnjak za čišćenje i nadzornik kvaliteta za Nifti Cleaning Services.
Ovo održava delove mašine u ispravnom stanju i sprečava nakupljanje sapuna, prljavštine ili vlakana odeće od gume.
Šta znati pre nego što očistite
Pre početka, izuzetno je važno proveriti uputstva proizvođača za čišćenje vaše mašine. Proverite korisnički priručnik. Neke mašine imaju ugrađene cikluse čišćenja, dok druge zahtevaju posebna rešenja za čišćenje.
Saveti za svakodnevno čišćenje vaše mašine za pranje veša
Ono što svakodnevno radite može imati veliku razliku u tome koliko vam je potrebno za dubinsko čišćenje mašine za pranje. Ostavite vrata ili poklopac mašine za pranje i fioku dozatora malo otvorene kada se ne koriste. Ovo omogućava da se unutrašnjost mašine osuši i sprečava nakupljanje vode unutar bubnja. Izvadite odeću čim se ciklus završi. Ne dozvolite im da sede u bubnju duže nego što je potrebno.
Izaberite pravi ciklus za svoje opterećenje, kao što je preporučio proizvođač mašine.
Mesečno čišćenje i dezinfekcija
Vremenom mašine za pranje veša stvaraju prljavštinu i ostatke upotrebljenih deterdženata. Zbog toga je toliko važno mašinu za pranje veša i očistiti i sanirati. To bi trebalo da radite najmanje jednom mesečno.
Korak 1: Ispraznite podlošku
Počnite tako što ispraznite podlošku bilo koje odeće, deterdženta ili drugih predmeta.
Korak 2: Obrišite unutra i spolja
Koristite čistu, vlažnu krpu da biste obrisali očiglednu prljavštinu, ostatke i posebno nakupine deterdženata ili omekšivača. Da, ovo uključuje šupljinu ili gumu koja je slučajno prošla kroz pranje i stopila se do bubnja.
Dodajte šolju ili dve sode bikarbone – što je među najboljim sredstvima za čišćenje veš mašina. Delovaće kao abraziv za temeljitije pročišćavanje enterijera.
Korak 3: Očistite gumenu zaptivku
Kod mašina sa prednjim utovarima, gumena zaptivka zaptiva oko vrata kako bi sprečila izlazak vode. U mašinama sa gornjim utovarom možete videti gumenu zaptivku oko vrha bubnja ili poklopca. Koristite presavijeni papirni ubrus ili četkicu za zube da biste očistili sve puške koje su se mogle ugurati u pukotine i nabore.
Korak 4: Pokrenite ciklus sterilizacije
U zavisnosti od marke i modela vaše mašine za pranje, ciklus sterilizacije može biti unapred programirana opcija ili ćete to možda morati učiniti sami. Evo prirodne metode za ciklus sanitacije “uradi sam”:
Podesite mašinu za pranje na najduži i najtopliji ciklus vode. Stavite dve šolje sode bikarbone u bubanj i uključite ga. Podesite mašinu na drugi dugi, vrući ciklus. U bubanj dodajte dve do četiri šolje belog sirćeta – još jednu na listi najboljih sredstava za čišćenje veš mašina – i uključite je.
Izvor: Zdravaiprava