Falafel je, je kao i humus, bliskoistočni specijalitet koji postaje sve popularniji i na našim prostorima. Ova poslastica je možda jedino jelo koje se ujedno ubraja u brzu hranu i među zdrave i vegetarijanske specijalitete.
Smatra se da su falafel loptice izmislili još egipatski beduini kao poslasticu od lako dostupne leblebije. Danas je falafel poznat i popularan širom sveta, možete ga naručiti u fast food baru, ali i u elitnijim restoranima.
ODLIČAN IZVOR GVOŽĐA
Moć falafela leži u leblebijama, mahunarki iz familije bobova. Osim jedinstvenog ukusa i arome, leblebija ima i mnogo zdravstvenih blagodeti. Bogate su gvožđem i sadrže toliko vlakana da nas drže sitima po nekoliko sati. Bogate su i kalcijumom, obroku daju puni sastav potrebnih aminokiselina, a uz sve to imaju i nizak glikemijski indeks, te pomažu stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Leblebije su odličan biljni izvor gvožđa, a bogate su i vitaminom C koji pospešuje njegovu apsorpciju.
Falafel je nacionalno jelo Izraela, i najpoznatija brza hrana ove zemlje. Na ulicama Izraela falafel se peče u fritezi, služi se uz pita hleb uz humus, tahini (susamova pasta) i povrće. U kućnoj varijanti možete dodati malo ulja i peći ga u rerni na pak papiru. Služite ga u lepinji ili na tanjiru na koji ste prethodno stavili humus, uz različito sirovo povrće i preliv po želji (grčki jogurt ili tahini pastu).
LEBLEBIJA – prirodan izvor proteina
Leblebija predstavlja odličan izvor proteina te se preporučuje vegetarijancima, ali i sportistima i ljudima na specijalnom režimu ishrane. Istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje ove mahunarke snižava holesterol. Leblebija predstavlja nepresušan izvor kulinarskih ideja te se pored falafela, može jesti i kao grickalica ili konzumirati u vidu humusa. Zbog blagog ukusa leblebija se može lako kombinovati uz različite vrste jela. Kuvanu leblebiju koristite kao proteinski dodatak čorbi ili salati ili poslužite humus kao prilog uz meso ili ribu. Nutricionisti preporučuju da zbog svojih nutritivnih prednosti povremeno bude deo ishrane svih nas. Zanimljivo je i to da gotovo nikad ne izaziva alergijske reakcije i ne sadrži gluten.
NAJVEĆI FALAFEL NA SVETU
Ginisov rekord za najveću kuglicu falafela drži Jordan gde je 2012. godine ispečena kuglica teška 74,75 kilograma. Sastojala se od nekoliko desetina kilograma leblebija, pet kilograma luka, dva kilograma svežeg peršuna i korijandera.
KAKO SE PRAVE FALAFEL KUGLICE (za dve osobe)
POTREBNO JE
- 100 g leblebija
- 200 humusa
- 3 kašike maslinovog ulja
- 6 kuglica falafela
- veza peršunovog lista
- 5 kašika grčkog jogurta
- pita hleb
PRIPREMA
Leblebije potopiti u vodu i ostaviti preko noći da nabubre. Nakon toga ih skuvati, oljuštiti i sjediniti sa peršunom, korijanderom, prazilukom, limunovim sokom, belim lukom, biberom i 2 kašike brašna. Oblikujte loptice željene veličine i ubacujte ih u zagrejano ulje. Umesto dubokog ulja loptice možete peći u rerni na pak papiru. Humus raširiti po tanjiru, dodati loptice i sveže povrće, služiti uz pita hleb. Vreme pripreme je 40 minuta.
KAKO SE PRAVI FALAFEL BURGER SA URNEBES HUMUSOM (za dve osobe)
POTREBNO JE
- 2 zemičke
- 250 g humusa
- 4 lista zelene salate
- 2 paradajza
- 4 kašike maslinovog ulja
- 2 kašike mešavine začina
- falafel pljeskavica (160 g leblebija, crni luk, beli luk, začini, dve kašike brašna)
PRIPREMA
Leblebije potopiti u vodu i ostaviti preko noći da nabubre. Iscediti leblebiju, i stavite u tiganj sa svežom vodom, i dovesti do ključanja. Smanjiti vatru i pustiti da se krčka oko sat vremena. Nakon toga pomešajte leblebiju, beli i crni luk, so i biber, i dodati 2 kašike brašna i sve to ispasirati u blenderu. Formirati mešavinu u pljeskavicu, i pržiti u ulju dok ne porumeni (5-7 minuta).
Zemičku preseći na pola, namazati kari humusom i preliti sa dve kašike maslinovog ulja. Na to dodati zelenu salatu, falafel i na kriške isečen paradajz. Sve posuti sa kašikom mešavine začina i poklopiti drugim delom lepinje. Vreme pripreme je 40 minuta.
Pripremila: S. G.