Falafel je specijalitet pod kojim se podrazumevaju ćufte pravljene od mlevene leblebije, a onde pržene u ulju. Kome se jednom dopadnu ove čarobne kuglice, ostaje im veran zauvek.
Za ovo jelo kažu da potiče sa Bliskog Istoka, ali je karakteristično za Izrael. Veruje se da se jeo čak i u drevnom Egiptu, Egipćani falafel prosto obožavaju i najviše ga jedu tokom posta, ali Izreal ga smatra svojim nacionalnim jelom.
Moć falafela leži u leblebijama, fantastičnoj mahunarki iz porodice boba. Osim jedinstvenog ukusa i arome, leblebija ima i mnogo zdravstvenih blagodeti. Bogate su gvožđem i sadrže toliko vlakana da nas drže sitima po nekoliko sati. Bogate su i kalcijumom, obroku daju puni sastav potrebnih amino-kiselina, a uz sve to imaju i nizak glikemijski indeks, te pomažu stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Leblebije su odličan biljni izvor gvožđa, a bogate su i vitaminom C, koji pospešuje njegovu apsorpciju.
Falafel je veoma popularan među veganima i vegetarijancima jer je reč o obroku s visokim procentom proteina biljnog porekla i prehrambenih vlakana koji snižavaju krvni pritisak. Ali ne treba zaboraviti da se peče u ulju, pa bi trebalo koristiti najbolje alternative.
Recept za najbolji falafel
Potrebno je (za dve osobe)
100 grama sirove leblebije, pola glavice crnog luka, 1 kašika brašna, pola kašičice sode bikarbone, pola kašičice mlevene paprika, pola kašičice kurkume, 1 kašika peršuna, pola kašičice mlevenog kima i mlevenog zrna korijandera, so, biber, beli luk
Priprema
Uveče potopite leblebiju. Sledećeg dana je kuvajte kratko, da voda provri samo. Iseckajte luk. Leblebije i luk sameljite u secku. Dodajte ostale sastojke i dobro promešajte. Ja svaki put sameljem u mlinu nekoliko zrna korijandera i kima neposredno pre dodavanja. Pokvasite ruke da bi lakše oblikovali kuglice ili pljeskavice. Tradicionalno, falafel se oblikuje u kuglice, ali tada se peku u dubokom ulju, ali možete ih praviti i kao pljeskavice ili ćufte. Mogu se peći u tiganju ili u rerni.
Izvor: Zdravaiprava