Heljda odlično deluje na celokupan nervni sistem, jača koncentraciju i memoriju, pa je u Rusiji nazivaju hranom đaka i studenata.
Pored belančevina, heljda obiluje ugljenim hidratima, biljnim uljima, kao i kalijumom, kalcijumom, fosforom, natrijumom i gvožđem. Ono što je dodatno dobro, heljdino brašno nema glutena te je odlična alternativa za sve osobe koje su osetljive na gluten ili boluju od celijakije.
Pored toga, heljdu u ishrani mogu koristiti i oboleli od dijabetesa, a vrlo je korisna i u dijetama za gubitak suvišnih kilograma – 100 grama jestivog zrna daje svega 335 kalorija. Zanimljivo je da se preporučuje učenicima i studentima jer jača memoriju i podstiče koncentraciju – u Rusiji je čak i nazivaju hranom đaka i studenata.
Takođe, heljda pomaže u regulaciji povišenog krvnog pritiska i reguliše probavne probleme, te se preporučuje redovna upotreba ove namirnice. Pored ploda, za ishranu se mogu koristiti i cevtovi i listovi heljde – za pripremu lekovitih čajeva.
Ruska kaša od heljde
Potrebno je
* 300 g celovitog zrna heljde
* 1 litar vode,
* 50 g putera,
* malo morske soli
Priprema
Predhodno očišćenu i opranu heljdu dobro ocediti. U međuvremenu prokuvati vodu i so, zatim dodati heljdu i kuvati je na tihoj vatri 15 do 20 minuta. Ocediti, staviti u tiganj, dodati sitno naseckani puter i prekriti aluminijumskom folijom. Dinstati na tihoj vatri dok heljda ne postane meka. Konzumirati uz povrće, za doručak.
Čaj od heljde
Kašiku sušenih listova i cveta heljde preliti sa 200ml kipuće vode, ostaviti 10-ak minuta te procediti i, po želji, zasladiti medom. Preporučljivo je čaj piti pre obroka.
Izvor: Zdravaiprava