Novo istraživanje pokazalo je da je dovoljno preći 7.000 koraka dnevno, a ne 10.000, u šta se do sada verovalo. Kako je pokazalo istraživanje, ljudi koji su napravili oko 7.000 koraka dnevno imali su 50 do 70 odsto manji rizik od smrti od svih uzroka tokom 11 godina praćenja u poređenju sa ljudima koji su svaki dan prelazili manje koraka.
Uz to, brže hodanje nije se nužno pokazalo korisnijim. Intenzitet koraka, odnosno broj koraka u minutu, nije uticao na rizik od umiranja.
Studija koju je vodila Amanda Paluč, docentkinja na Univezitetu Masačusets, objavljena je u nedavno u jednom stručnom magazinu.
„Uređaji za brojanje koraka mogu da budu alat za praćenje telesne aktivnosti. Koraci u danu su jednostavno merljivi, lako se nadziru i dobar su način vođenja zdravog života“, rekla je Paluč.
Svima koji ne stižu da ostvare cilj od 10.000 koraka dnevno poručuje:
„Pokazalo se da je i 7.000 koraka dovoljnoׅ“.
Prema rečima doktora Gaja Minca iz jedne američke bolnice ovo je istraživanje sa dobrom porukom. „Hodajte više, živite duže. Nema potrebe za teretanom ili kupovinom opreme, samo počnite da hodate“.
Istraživanje je pratilo više od 2.000 muškaraca i žena srednjih godina iz četiri različita američka grada, prosečne starosti nešto više od 45 godina.
Da se podsetimo…
Hodanje je najlakši i najbezbedniji put do dobrog zdravlja tela i duha. Prednosti hodanja su u tome što ceo organizam bolje funkcioniše, efektivnije obavlja svoje funkcije, relaksira se i pored fizičkog opterećenja nogu, a omogućuje i da se fizička snaga brže povrati kada je telo u kondiciji. Hodanje i redovna šetnja dobro utiču na srce i smanjuje rizik od dobijanja gotovo sih bolesti. Kosti jačaju, a krv bolje cirkuliše kroz telo. Gojaznim ljudima hodanje se posebno preporučuje jer sagoreva masti, ublažava toksine i smanjuje nivo holesterola. Hodanje ne deluje pozitivno samo na fizičko, već i na psihičko stanje organizma. Otklanja stres, ublažava depresiju, pomaže nervnom sistemu da se smiri…
Izvor: Zdravaiprava