Imunitet, čuvar našeg zdravlja, sadrži čitav niz odbrambenih oruđa, koji u slučaju virusa – eliminišu zaražene ćelije našeg organizma kako bi onemogućile da se patogen u njima umnožava. Osim toga, tu su i ćelije koje luče molekule koji predstavljaju biološke signale i upravljaju zapaljenjskom reakcijom i imunskim odgovorom, kao i specifična antitela koja se vezuju za mikroorganizme i blokiraju ih ili razaraju.
Imunitet je veoma složen kompleks elemenata i funkcija koji imaju zajednički cilj – zaštititi organizam od raznih štetnih faktora koji narušavaju njegovu ravnotežu i dovode do bolesti. A dobar imunitet je preduslov zdravog i aktivnog života, zato je najvažnije da ga stalno ojačavamo.
Otkrivamo vam neke od značajnih stavki imuniteta:
Citokini
Citokini su proteini male molekulske mase koji deluju kao posrednici između delova imunološkog sistema. Izlučuju ih različite ćelije kao što su limfociti, monociti, makrofazi i fibroblasti.
Citokinska oluja
Citokinska oluja je proces u kome naš imunološki sistem u susretu sa nepoznatim virusom reaguje preteranim umnožavanjem ćelija imunološkog sistema koje luče citokine, a koji pak aktiviraju nove ćelije ovog sistema. Fenomen „citokinske oluje”, preteranog imunog odgovora organizma koji rezultira teškim upalnim promenama, ima, kako se čini, ključnu ulogu u teškim oboljenjima Kovida-19.
Makrofage
Makrofage su čistači organizma – skupljaju i „gutaju” sva strana tela u tkivima i krvi – bilo da su to virusi, otrovi koje luče bakterije ili delovi bakterija… Makrofage se ne nalaze u krvi, oni su smešteni na strateškim mestima na kojima naši organi dolaze u dodir s krvnom strujom ili vanjskim svetom. Na primer, nalaze se na mestu na kojem pluća primaju vazduh iz spoljašnje sredine i gde su ćelije jetre povezane s krvnim sudovima.
Antioksidansi
Antioksidansi su supstance koje štite ćelije od oksidativnog delovanja slobodnih radikala. Spašavaju zdrave telesne ćelije tako što „brišu“ slobodne radikale koji bi ih u suprotnom oštetili i na taj način pomažu u smanjivanju njihovog opasnog delovanja. Naša tela proizvode sopstvene antioksidanse, ali takođe koriste i antioksidanse iz hrane koju jedemo što, zajedno s aktivnim, uravnoteženim stilom života, može da pomogne u smanjivanju rizika od bolesti.
Imunitet krda
Kolektivni imunitet, odnosno imunitet krda, razvija se kada najmanje 60 do 70 procenata populacije stekne imunitet prema nekoj bolesti. Nastaje prirodnim putem, zaražavanjem ili vakcinisanjem.
Immunokind
Ljudski organizam postaje podložan bolestima kada imuni sistem ne funkcioniše pravilno. U vreme Kovid-19 infekcije, uz mere opreza, najvažnije je jačanje imuniteta, a to se postiže korišćenjem kompeksnog homeopatskog leka Immunokind. Pored opšteg dejstva na jačanje imunog sistema Immunokind povoljno deluje i na obnovu i očuvanje sluznice gornjih disajnih organa, a simptomi kao što su zapušen nos, kašalj i otežano disanje, gotovo nestaju, dok su šanse za razvoj druge infekcije značajno smanjene. Immunokind povoljno deluje i kod beba od prvog dana života, male dece, i dece predškolskog i školskog uzrasta, a mogu da ga koriste i odrasli. Može se koristiti i u dužem vremenskom periodu, uz obavezne konsultacije sa pedijatrom ili farmaceutom.
Izvor: Zdrava i prava