Bebe vam ne mogu vam reći da li plaču zato što im rastu im zubići, zato jer imaju grčeve ili se ipak radi o nečem ozbiljnijem. Zato je važno da znate da prepoznate simptome izbijanja prvih zuba i da vašoj bebi olakšate muke.
Ako imate sreće, nicanje prvih zubića nećete ni primetiti, ali ti srećnici su, nažalost, retki. Ako ste u onoj drugoj, brojnijoj grupi roditelja čije bebe teže prolaze kroz ovaj period – pažljivo pogledajte koji su simptomi karakteristični za izbijanje prvih zubića.
Kad zubići krenu da niču beba pojačano slini
Pojačano slinjenje roditelji odmah povezuju s rastom bebinih zubića. Ali bebe rano počinju sliniti i zbog otvaranja žlezda slinovnica koje počinje u trećem mesecu, a tada bebama još ne izbijaju prvi zubi. Prvi zubići se javljaju od četvrtog do šestog meseca, a slina koja ih prati ustvari je prirodan način olakšavanja boli. Zašto? Pa zato što ona pomaže pri ublažavanju upaljenih desnih i pojačano se stvara kod izbijanja svakog novog zubića.
Osip od slinjenja nije retkost
Pojačano slinjenje i osip idu ruku pod ruku. Neke bebe toliko se sline da im se osip proširi i po vratu. Zato bi bebinu kožu trebalo bi češće tapkati čistom platnenom krpom, a nadraženo područje mazati masnom kremom kako bi se stvorio zaštitni sloj.
Nervozna je i plačljiva
Jedan od čestih simptoma nicanja zubića je bebina plačljivost. Beba je vidno nervozna, neraspoložena, nije smirena, razdražljiva je, sve joj smeta, od dodira do buke. Pošto beba nema drugi način da izrazi svoja osećanja, ona plače.
Beba ima smanjen je apetit
Kada zubići izbijaju desni su upaljene i natečene, pa dolazak hrane ili kontakt sa kašičicom može biti bolan. Zato dok zubić ne izbije, sasvim je normalno da vaša beba neće imati apetit.
Svrbe je desni, trpa u usta sve što dohvati
Desni kroz koje izbijaju zubići bebu pomalo i svrbe. To je razlog zašto gura svoje prstiće u usta kad god stigne, ali i sve ostale predmete do kojih stigne u nadi da će joj pomoći.
Javlja se temperatura, ali do 38 stepeni
Blago povišena temperatura često prati nicanje zubića. Ali morate znati da temperatura koja se javlja usled izbijanja zubića nikad nije viša od 38 stepeni. Sve više od toga znak je bolesti i potrebno je da se odmah javite lekaru.
Dentokind olakšava nicanje zubića
Nicanje zubića zna da bude veoma bolan proces i najčešće je traumatičan i za bebu i za roditelje. Što je najgore, ova faza sledi odmah nakon faze grčeva i ume da traje i po nekoliko meseci. A roditelji dobro znaju koliko je to neprospavanih noći, suza, plača…
U jednoj kliničkoj studiji sprovedenoj u Rusiji tokom 2009, u kojoj je učestvovalo 200 dece, utvrđena je bezbednost i efikasnost primene homeopatskog leka Dentokind kod dece sa simptomima bolnog nicanja prvih zuba. Dentokind tablete mogu se naći i u našim apotekama, a preporuka za primenu ovakve vrste lekova jeste – da se tablete rastvore u kašičici vode ili direktno daju detetu da ih otopi u ustima.
Izvor: Zdravaiprava