Povećana telesna težina, nesanica i teskoba, smanjen libido neke su od poteškoća čiji uzrok mogu biti hormonalni poremećaji. Zdrava i prava vam otkriva kako da prepoznate poremećaj hormona u telu.
Sve u ljudskom telu je pod uticajem hormona čije veoma male doze kontrolišu naše raspoloženje, ponašanje i funkciju pojedinih organa. Ako je ovaj kompleksni sistem „slomljen”, posledice mogu biti izražene u obliku blažih ili težih zdravstvenih problema.
HIPOFIZA
Ova žlezda se nalazi u osnovi lobanje u mozgu. Hipofiza kontroliše i upravlja radom većine žlezda po celom telu i najvažnijim hormonima. Proizvodi hormon rasta koji podstiče rast tela delujući na sve ćelije, hormon stimulacije folikula FSH i luteinizacijski hormon LH te hormon TSH koji nadzire rast i rad štitne žlezde.
Poremećaji: Najčešći problem je preterano ili nedovoljno lučenje jednog ili više hormona hipofize, poput hormona štitne žlezde ili nadbubrežnih žlezda. Simptomi su glavobolja u kombinaciji sa problemima vida.
HIPOTALAMUS
Ova žlezda takođe je smešten u mozgu, a upravlja polnom željom, osećajem gladi, žeđi, telesnom temperaturom, disanjem, srčanim ritmom … Izuzetno je važna žlezda koja deluje kao unutrašnji sat organizma te upravlja svim životnim funkcijama. Poremećaji: Očituju se i tumače jednako kao poremećaji hipofize, budući da se skup međusobnih delovanja naziva osovina hipotalamus-hipofiza.
EPIFIZA (PINEALNA ŽLIJEZDA)
Epifiza je mala žlezda u sredini mozga koja proizvodi melatonin, hormon koji upravlja ciklusom spavanja i budnosti. Poremećaji: Starenje kože, gojaznost, porast krvnog pritiska, dijabetes tipa 2, hronična bolna stanja, degeneracija žute pege, glaukom, neplodnost, anksioznost, depresija, migrena i maligni tumori samo su neka od stanja kod kojih je naučno dokazan nedostatak melatonina.
ŠTITNA ŽLEZDA
Ova važna žlezda nalazi se na dnu vrata, između između grkljana i ključne kosti. Ona proizvodi hormone koji utiču na rast, proizvodnju energije tela i brzinu metaboličkih procesa u telu. Tiroidna žlezda luči dva glavna hormona – trijodtironin T3 i tiroksin T4, a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu.
Poremećaji: Pojačano ili smanjeno lučenje hormona štitaste žlezde odražava se na rad srca, metabolizam, nervni sistem, a kod žena i na reproduktivnu sposobnost. Ovi hormoni takođe utiču i na izgled i kvalitet kože i kose.
PARATIREOIDNE ŽLEZDE
Reč je o četiri male žlezde koje se nalaze uz štitastu žlezdu, a proizvode hormone koji utiču na metabolizam kalcijuma.
Poremećaji: Zbog nedovoljnog rada može doći do osećaja trnaca, gubitka osećaja u stopalima i dlanovima te u kritičnom slučaju privremene paralize. Prekomeran rad može izazvati bubrežne kamenje ili prelome kostiju.
PANKREAS (GUŠTERAČA)
Ova važna žlezda nalazi se u gornjoj abdominalnoj šupljini. Njegova funkcija je da kontroliše nivo šećera u krvi tako što oslobađa insulinske i glukagonalne hormone.
Poremećaji: Najčešći simptomi poremećaja su nagla promena težine, uporna žeđ, malaksalost i drugi znaci dijabetesa.
NADBUBREŽNA ŽLEZDA
Ova žlezda se nalazi iznad bubrega i podeljena je na centralni deo i koru. Odgovorna je za proizvodnju hormona kortizona i kortizola, ali je zaslužna i za malu količinu muških i ženskih polnih hormona te hormona stresa – adrenalina.
Poremećaji: Kod pojačanog rada dolazi do prekomernog stvaranja androgenih steroida, odnosno testosterona i sličnih hormona. Tada dolazi do pojačane dlakavosti kod muškaraca i žena, pojave akni, jačanja libida te poremećaja u menstrualnom ciklusu.
JAJNICI
Ovaj parni organ zadužen je za reprodukciju, ali i održavanje ravnoteže polnih hormona koje proizvodi. Jajnici regulišu menstrualni ciklus, omogućavaju sazrevanje i otpuštanje jajnih ćelija i proizvode hormone estrogen i progesteron.
Poremećaji: Najčešće se radi o sindromu policističnih jajnika, za koji je tipičan neregularan – skraćen ili produžen menstrualni ciklus, pojačana dlakavost, pojava akni, neplodnost te debljanje oko trbuha.
TESTISI
Te su muške polne žlezde kod muškaraca ekvivalent jajnicima, a njihova primarna uloga je proizvodnja spermatozoida te muškog polnog hormona testosterona.
Poremećaji: Najčešće se veže uz poremećaje u radu drugih žlezda, a rezultat je smanjeni broj spermatozoida i neplodnost. Simptomi niskog nivoa testosterona su – smanjeni libido, nizak volumen semena, gubitak kose, umor i manjak energije, gubitak mišićne mase te izostanak ili slabljenje erekcije.
Pripremila: Zdravaiprava