Nije lako, znamo. Vremena su se promenila u odnosu na to kako je izgledalo kada smo mi odrastali. Danas su pred velikim izazovima i roditelji, ali i deca koja pored identiteta koji pronalaze u realnom, moraju da brinu i o onom drugom – digitalnom.
Ako imate dete koje je pred krajem osnovne škole, dileme su još veće. Kako ga savetovati, usmeriti, u kom smeru da teče obrazovanje dalje i da li će „ludo“ i brzo digitalno doba doneti nešto novo. Šta ako pogrešite? Sve su to normalni tokovi misli, a ako su vam potrebni dodatni saveti, možda ih pronađete u sledećim redovima.
Mnogo razgovarajte, iako ih to “smara”
Pubertet je vreme puno izazova, kako za tinejdžere, tako i za vas kao roditelje. Kada je vaše dete pred krajem završetka osnovne škole i suočava se sa malom maturom i odabirom srednje škole, deluje da ste zakoračili u ring sa sasvim novim protivnikom – hormonima.
Emotivni rolerkoster u kojem je vaš tinejdžer trenutno, često ide od euforije do totalne depresije u rekordnom vremenu. Žele više slobode, ali se plaše odgovornosti koju ona nosi. Žele da budu nezavisni, ali traže podršku i razumevanje. Žele da budu drugačiji, ali se boje da ne budu prihvaćeni. I dok se bore sa tim unutrašnjim demonima, vi pokušavate da budete kompas i stena, ali se često osećate kao da ste zalutali u te uloge.
Frustracija je stalni pratilac roditelja u ovom procesu. Vi želite najbolje za svoje dete, ali se osećate kao da i vi i ono neprekidno udarate u zidove. Ponekad se pitate da li uopšte poznajete svoje dete ili da li ste ikada i sami bili tinejdžeri.
Ali, dođu i trenuci kada se između par svađa i lupanja vratima desi iskren razgovor. Evo kako bi to trebalo da izgleda, posebno u ovom delikatnom periodu tranzicije:
Postavite otvorenu komunikaciju
Važno je da sa detetom otvoreno razgovarate na sve teme kako biste razumeli njegove želje, interesovanja i brige u vezi sa završetkom osnovne i odabirom srednje škole. Posvetite vreme slušanju njegovih ideja i strepnji bez osuđivanja.
Istaknite važnost samopouzdanja
Podstičite dete da veruje u svoje sposobnosti i želje. Pohvalite ga za postignute uspehe i podržite ga u suočavanju sa izazovima. Ohrabrite ga da pronađe svoj put i da se ne opterećuje mišljenjem drugih.
Budite podrška, ne diktator
Vaš posao kao roditelja je da budete tu za svoje dete, da ga podržite u njegovim odlukama i da mu pružite neophodnu podršku, ali ne i da mu diktirate svaki korak i podsećate kako je vreme za učenje.
Istražite mogućnosti zajedno
Razmotrite različite škole i obrazovne programe zajedno sa detetom. Istaknite prednosti i mane svake opcije, ali dopustite mu da donese konačnu odluku na osnovu svojih interesovanja i ciljeva. Nabavite pripremne listove iz Hijeroglif knjižara i testirajte znanje zajednički.
Budite realni
Ne postavljajte nerealna očekivanja pred svoje dete. Ako su mu ocene prosečne, ne očekujte da upiše najprestižniju školu u gradu. Pomozite mu da shvati svoje mogućnosti i radite zajedno na tome da postigne svoje ciljeve.
Upravljajte digitalnim navikama
Budite svesni uticaja digitalnih medija na detetovu pažnju i mentalno zdravlje. Postavite granice za vreme provedeno na ekranima i podstičite zdrave navike kao što su fizička aktivnost, čitanje knjiga i druženje van virtuelnog sveta.
Budite primer
Modelirajte zdrav odnos prema tehnologiji i komunikaciji za svoje dete. Pokažite mu kako da balansira između online i offline aktivnosti i kako da gradi zdrave međuljudske odnose.
Borba sa pritiscima
Razgovarajte sa detetom o pritiscima koje može osećati u digitalnom prostoru, poput perfekcionizma na društvenim mrežama ili poređenja sa drugima. Podstaknite ga da razvije zdravu samosvest i da ceni svoje jedinstvene kvalitete.
Pozitivno i prijateljski
Stvorite atmosferu u kojoj vaše dete oseća da može slobodno da razgovara sa vama o svojim brizama i problemima. Budite tu za njega i pružite mu podršku kad god je potrebno.
Oprezno i u razgovorima
Ako vas dete ignoriše, možda ne bi trebalo da previše insistirate jer ćete verovatno dobiti odgovore poput: “Ma, sve će biti u redu, ne brinite!” ili “Ja znam šta radim, nema potrebe da se brinete.” Ovaj tip odgovora će u vama sigurno izazvati osećaj kao da ste se vratili u doba kada ste sami bili tinejdžeri i kao da pokušavate da se borite sa sopstvenim roditeljima. Takođe, previše insistiranja može dovesti do suprotnog efekta. Umesto da dete razmišlja o tome šta želi da postigne i koji je pravi put za njega ili nju, mogli biste izazvati otpor. Ne želite da vaše dete oseća kao da mu se nameće nešto što ne želi ili što nije njegova odluka.
Tinejdžerima treba dati prostora da istražuju. Istraživanje različitih srednjih škola i različitih obrazovnih programa može biti veoma korisno za njih. To im omogućava da stvore jasnu sliku o tome šta žele da postignu i koji put žele da prate u budućnosti.
Svakako podržite dete u njegovim odlukama, koliko god vam bilo teško da ih prihvatite. Bez obzira na to koju srednju školu odabere, važno je da zna da ima vašu podršku. Pokažite mu da verujete u njegove sposobnosti i da ste tu za njega i u dobru i u zlu.
Na kraju, iako možda imate najbolje namere, važno je da procenite kada je vreme za razgovor, a kada je bolje ostaviti dete da diše i razmišlja o svojoj budućnosti samostalno. Jer, kao što svi znamo, tinejdžeri su osetljivi i krhki u ovom periodu i moraju imati i slobodu kako bi pronašli šta žele. Zapamtite da je ovo njihov put, a ne vaš. Iako je prirodno brinuti se, morate prihvatiti da će oni morati da nauče lekcije kroz sopstvena iskustva. Vaša uloga nije da ih sprečavate da padnu, već da im pružite ruku kada se podignu.