Perutanje kože je česta pojava, s kojom se možemo susresti praktično tokom cele godine jer zavisi od mnogo spoljašnjih i unutrašnjih faktora. Problem kod perutanja kože jeste u tome što izaziva neprijatnosti poput svraba,crvenila kože i stvaranja ljuspica, a tu je i upornost same pojave, kada vam se čini da tzv. guljenje kože nikad neće prestati iako se redovno mažete losionima, kremama i slično. Ruke, noge i lice su najčešće pogođene regije perutanja, a uzroci su toliko brojni da ćete zaista dobro morati ispitati odakle kreće problem kako biste ga uopšte rešili. Mi vam donosimo neke od saveta.
Uzroci perutanja kože
Perutanje kože dolazi usled različtih faktora, koji mogu dolaziti iz spoljašnje sredine, ili se pak radi o okidačima koji nam dolaze iznutra – iz organizma. Zato perutanje često ume da bude simptom nekog potpuno drugačijeg problema.
Suva koža je sasvim sigurno jedan od izvesnih uslova koji utiču na perutanje, preterano sunčanje, vremenske prilike uopšte (ni pretoplo, ni izrazito hladno vreme ne idu prilog našoj koži), postojanje kožnih bolesti poput ekcema, kontaktnog dermatitisa, seboreičnog dermatitisa, psorijaze, sve to može dovesti do pojave iritirajućih ljuspica koje vas teraju da se češete.
Gde se najčešće javlja perutanje kože?
Perutanje kože se najčešće javlja na najizloženijim delovima tela – licu, nogama i rukama, ali se može javiti i na vlasištu, na vratu, iza ušiju, a ređe i po stomaku, leđima i drugim delovima tela.
Perutanje kože lica
Perutanje kože lica je najčešća, ali i najvidljivija pojava, što često ume da bude veoma frustrirajuće. Koža lica je tanja i izloženija različitim uticajima iz spoljašnje sredine mnogo više od drugih delova tela, stoga se ovde najčešće i javljaju problemi s kožom.
Suva koža se veoma često javlja kao uzrok perutanja lica, a tu su još i neadekvatna nega, jaka šminka, suv vazduh, štetne materije iz vazduha, loše životne navike i mnogo toga drugog. Kako biste se zasigurno rešili ovog problema, moraćete najpre da se obratite stručnom licu koje će znati pravilno da odredi vaš tip kože, a onda i da krenete sa preporučenom negom. Biće potrebno da obratite pažnju na svoju dnevnu rutinu u nezi kože lica i da je pažljivo sprovodite korak po korak.
Perutanje kože glave
Sigurno ste barem jednom imali problem sa perutanjem kože glave. Radi se o uobičajenoj pojavi kada koža ove regije menja svoje povšinske ćelije, a u slučajevima kada se ovaj proces poremeti usled različitih faktora, onda dolazi do pojačanog perutanja i stvaranja peruti koju često zatičete svuda oko sebe. Česta je pojava da je perutanje kože glave praćeno svrabom. Pojava ovih belih ljuspica se uglavnom tumači kao potpuno bezazleno stanje, što suštinski i jeste tako, mada može doći do komplikacija poput nastanka seboreičnog dermatitisa, za koji će vam biti potrebno više vremena da ga zalečite. Seboreični dermatitis ili seboreju ćete prepoznati po učestalom i pojačanom mašćenju vlasišta koje prate perut, crvenilo i svrab. Zato, ako primetite da uz perut imate neki od pratećih simptoma, trebalo bi da se posavetujete sa dermatologom ili drugim stručnim licem kako biste što efikasnije rešili ovu upornu pojavu.
Perutanje kože na nogama
Perutanje kože na nogama obuhvata najčešće stopala ili potkolenice. To može biti posledica neadekvatne kozmetike koju koristite, a u slučaju stopala i gljivična oboljenja poput atletskog stopala. Takođe, određena terapija koju koristite takođe može uticati na ovaj problem. Ukoliko je perutanje na nogama praćeno crvenilom i oticanjem nogu, to može biti i jedan od simptoma početnog stadijuma proširenih vena.
Revitalizacija kože
Najefikasniji način da se koža vrati u prvobitno stanje nalazi se u rukama profesionalaca. Revitalizacija kože u pravom smislu te reči dolazi samo od profesionalnih tretmana koji se klijentu prilagođavaju na osnovu individualnog tipa kože i tako daju najbolje rezultate. Proces revitalizacije učiniće da koža dobije svežinu, hidriranost i aktivne supstance koje su neophodne za pravilan rast i umnožavanje ćelija kože. To znači da ćete mnoge probleme, poput navedenog perutanja, rešiti upravo dubinskom negom kože, uz pomoć profesionalnih preparata i aparata. Od velikog je značaja da s vremena na vreme priuštite svojoj koži potpuni oporavak, a na duže staze ćete primetiti rezultate u vidu nestanka tegoba i podmlađenog i svežijeg izgleda.
U ovu svrhu najćešće se primenjuje mezoterapija lica, koja godinama važi za jedan od najpopularnijih estetsko-medicinskih tretmana.
Kako mezoterapija pomaže koži?
Kada kažemo estetski tretmani, pomišljamo na sve one zahvate koji nam donose mladolik izgled, ali mezoterapija je mnogo više od toga, a pritom se radi o neinvazivnoj metodi koja ne zahteva oporavak.
Ako ste u dilemi da li da se odlučite za ovaj tretman – sa sigurnošću nećete pogrešiti jer ima toliko širok spektar delovanja, da je primenjiva praktično na celo telo. Od revitalizacije kože, antiejdž efekta, preko uklanjanja celulita, do pospešivanja rasta kose – nekoliko bezbolnih uboda mezoterapijskim iglicama učiniće da promene na svojoj koži primetite već nakon prvog tretmana.
Osnova procedure leži u mezoterapijskom koktelu koji se sastoji od hijalurona, vitamina i brojnih drugih aktivnih sastojaka koji povoljno deluju na kožu, a koji se ubrizgavaju uz pomoć specijalnih tankih iglica, koje istovremeno izvlače raspadnute produkte metabolizma.
U zavisnosti od toga koju regiju na telu tretirate i zašto, stručno lice će odrediti konkretan sastav koktela. Primena igala u ove svrhe je od velikog značaja, jer svi hranljivi sastojci dospevaju do dubljih slojeva kože, čime aktiviraju brojne ćelijske procese.
Mnogi se slažu da je mezoterapija najuspešnija nehirurška metoda za podmlađivanje kože i njenu potpunu revitalizaciju, s kojom se može početi i pre tridesete godine.
Izvor: Zdravaiprava