Plivanje spada u najpopularnije sportove i načine rekreacije, a često je preporučivano i od strane fizioterapeuta kao odličan način za “dovođenje tela u red”. Pritom, ne misli se samo na mišiće, kao kod većine drugih načina rekreiranja, već i na kičmu, pa čak i na zdravlje i boljitak srca i pluća.
Ukoliko upravo razmišljate da krenete sa plivačkim poduhvatima, bilo da želite da trenirate plivanje, ili rekreativno odete do obližnjeg bazena – pre toga se informišite o svim benefitima koje vam ova aktivnost može doneti. Istražili smo umesto vas kako to tačno plivanje utiče na zdravlje, a sve korisne informacije o benefitima ove aktivnosti predstavljamo vam u nastavku teksta.
Plivanje i kičma – koliko plivanje u bazenu zaista doprinosi zdravlju kičme?
Plivanje je preporučljivo od najmlađeg uzrasta upravo jer doprinosi pravilnom držanju tela i ima pogodan uticaj na kičmu. Naučnici tvrde – čak i lagano kretanje ili igra u vodi doprinose poboljšanju držanja, a treniranje sportskog ili umetničkog plivanja još više!
Dakle, ukoliko razmatrate plivanje kao pogodnu sportsku aktivnost za dete, čak ga ne morate ni upisivati u plivačku školu – i montažni bazen u kome će se igrati tokom vrelih letnjih dana biće dovoljan za neke rezultate! Prodaja bazena se vrši i online, i to po vrlo povoljnim cenama, pa razmotrite ovu investiciju – ona spaja lepo i korisno!
Uticaj plivanja na kičmu objašnjava se prevashodno fizikom – voda štedi kičmu podupirući je, a pokreti koje pravimo u vodi omogućavaju rastezanje kičmenog stuba i često ublažavaju i bolove u leđima. Plivanje i jača mišiće što omogućava pravilno držanje.
Ukoliko imate određen problem sa leđima, najbolje je da se savetujete oko toga koje vežbe ili metodu plivanja treba da koristite kako biste ga rešili.
Plivanje kao kardio vežba
Plivanje spada u kardio vežbe koje utiču na rad srca, povećavajući puls i jačajući ga. Za razliku od drugih vidova kardio vežbi, kao što su trčanje ili preskakanje vijače – ono je izuzetno nežno prema zglobovima i zbog toga i preporučljivije. Većina drugih kardio vežbi može da ima izuzetno nepogodan uticaj na zdravlje kostiju i ligamenata, što kod plivanja nije problem.
Ipak, plivanje je zbog toga i zbog otpora vode, koji sprečava najveće brzine – i slabija kardio vežba. Svakako, ako ste spremni da odvojite nekoliko sati nedeljno na ovu aktivnost, plivanje će imati sasvim korektan uticaj na zdravlje vašeg kardiovaskularnog sistema.
Mršavljenje uz plivanje – da li možemo izgubiti kilograme plivajući?
Mršavljenje doprinosi poboljšanju celokupnog zdravlja, a ne samo estetici i figuri. Ukoliko želite da izgubite višak kilogama, a pritom niste fan teretane, plivanje je idealno rešenje! Istina je, ne može da sagori kalorije tako efikasno kao trčanje, ali je barem većini – prijatnije.
Jedan sat plivanja srednjeg intenziteta sagoreće oko 370 kalorija. Ako plivate jačim intenzitetom, možete očekivati i gubitak od čak 500 kalorija. Naravno, to neće biti dovoljno. Hranite se zdravo, a uz to plivajte i tek onda očekujte rezultate!
Koji mišići “rade” tokom plivanja?
Mnogi se pitaju kako će njihova figura izgledati kada plivanje postane sastavni deo njihove svakodnevice. Pogledajte profesionalne plivače i plivačice – kao da su izvajani. To je zbog toga što plivanje iziskuje rad mišića celog tela, a zavisno od stila koji birate, neki će mišići raditi manje, a neki više.
Na primer, delfin najviše pokreće ramena, mišiće podlaktice i stomak, dok leđni stil, logično – najviše utiče na oblikovanje i jačanje leđnih mišića. Plivanje zaista tonira celu figuru, a ako vam je cilj da oblikujete određeni deo tela, savetujemo da birate i stil plivanja koji će najviše uticati na njega.
Koliko plivanja je dovoljno za rezultate?
Kao i za svaku sportsku i rekreativnu aktivnost, preporučuje se da se plivanje, radi postizanja rezultata, praktikuje barem tri puta nedeljno u intervalima od minimum 45 minuta. Idealno bi bilo da dostignete čuvenu preporuku od 150 minuta vežbanja na nedeljnom nivou – to bi trebalo da vam donese rezultate u vrlo kratkom roku.
Naravno, korisno je da znate da rezultati svake sportske i rekreativne aktivnosti zavise od mnogih faktora: vaše starosne dobi, kondicije, dosadašnje istorije vežbanja, performansi na samom treningu… No, ako bude dosledni svom planu vežbi, rezultati dolaze kad-tad, ne morate brinuti!
Plivanje podmlađuje i doprinosi zdravlju celog organizma
Nema tajne pilule koja produžava život, ali bazen je zaista kao fontana mladosti!
Redovno plivanje redukuje visok krvni pritisak, povećava mišićnu masu, poboljšava dotok kiseonika i cirkulacije kroz celo telo i deluje blagotvorno na celokupno kardiovaskularno zdravlje. Osim toga, plivanje pogoduje zdravlju zglobova, a čak i povećava ravnotežu i fleksibilnost tela!
Pa, šta čekate?
Kada ste planirali da počnete sa plivanjem? Raspitajte se o slobodnim terminima u najbližem bazenu i malo po malo osvajajte širine i dužine ove fontane mladosti! Budite blagi prema sebi. Počnite od kratkih treninga, od 15-20 minuta, a onda posle nekoliko nedelja povećajte izazov za 10 minuta! Kada stignete do sat vremena plivanja bez prevelikog umora – znaćete da ste uradili ogromnu stvar za svoj organizam.
Autor: Srbijanka Stanković