Proces razvića u materici majke je najosetljivija faza rasta i sazrevanja svakog čoveka. Tokom ovog perioda od 9 meseci, dešavaju se najsloženiji mehanizmi formiranja novih ćelija, tkiva, organa i sistema organa. Budući da je od oplodnje jajne ćelije do trenutka rađanja beba potpuno zavisna od majke, jasno je da će se svako ponašanje majke odraziti i na dete. To se odnosi i na majčinu ishranu, aktivnosti, navike, uslove u kojima živi, pa i na raspoloženje majke.
Koji su to najvažniji saveti i preporuke kojih bi trebalo da se pridržava svaka trudnica?
Raznovrsna ishrana
Iako je opšteprihvaćeno mišljenje da trudnica treba da „jede za dvoje“, reč je o zabludi. Ishrana ne sme biti preobilna, jer može izazvati gorušicu, koja je i inače uobičajena za trudnice, zbog povećanog pritiska na želudac. Takođe, zbog obilne ishrane, lakše dolazi do povećanja krvnog pritiska, što nikako nije preporučljivo u periodu trudnoće. Veći dobitak na težini može voditi i povećanom riziku za razvoj tzv. gestacijskog dijabetesa kod majke, ali i šećerne bolesti kod deteta.
S druge strane, savetuje se što raznovrsnija ishrana. To se naročito odnosi na veći unos povrća i voća, dovoljan unos zdravih masti i, naravno, proteina. Proteini su od naročitog značaja, kao gradivna struktura većeg dela ćelije, dok su nezasićene masti korisne za razvoj i zdravlje mozga, a štite i kardiovaskularni sistem trudnice.
Takođe, treba insistirati na unosu domaće i proverene hrane i izbegavati sve namirnice sa potencijalnim sadržajem aditiva. Sve što je štetno po zdravlje odraslog čoveka još je štetnije po zdravlje fetusa koji se tek razvija.
Fizička aktivnost
Redovno vežbanje može u velikoj meri olakšati i fizičke i eventualno psihičke smetnje tokom trudnoće, a izuzetno su važne i kao priprema za porođaj. Pokazalo se da fizički aktivne žene daleko lakše podnose porođaj i brže se od njega oporave.
Koje su vrste sporta preporučljive za trudnice?
Uobičajeno se trudnicama savetuju aerobne aktivnosti, poput šetnje i vožnje bicikla. Od velikog značaja su pilates i joga, pogotovo kada su udruženi sa redovnom meditacijom. Joga omogućava adekvatno istezanje i ublažava ili čak sprečava pojavu bolova u kičmi, koji su česti u toku trudnoće. Ovakve vrste treninga se savetuju 3-4 puta nedeljno. Nikako se ne savetuju aktivnosti poput intenzivnog fitnesa, dizanja tegova, dugotrajnog i iscrpljujućeg trčanja i slično.
Navike trudnice
Kada govorimo o navikama, uvek se savetuju sve one koje podsticajno deluju na majku, a koriste ili bar ne štete plodu. U ovoj grupi su različiti hobiji, kreativni i humanitarni rad, opuštanje uz knjigu i tome slično. S druge strane, ovde ne spadaju žurke u bučnim i zadimljenim prostorijama, pušenje cigareta, konzumacija alkohola i prevelike količine kafe. Ukoliko pak niste sigurni da li neke namirnice možete konzumirati ili ste u nedoumici da li su vam brige oko izvesnih simptoma opravdane, uvek treba da se obratite stručnjaku. Najjednostavnije ćete do odgovora na ova pitanja doći pretragom na internetu. Ukucajte npr. Ginekološke ordinacije Novi Sad u svoj Gugl pretraživač, a uvid u kvalitet usluge pojedinačnih ordinacija, pretragom internet portala.
Unos alkohola i pušenje cigareta se u potpunosti zabranjuju tokom trudnoće, dok je umeren unos kafe praktično bezopasan. Najbolje je piti najviše jednu do dve šoljice kafe dnevno.
Uslovi života trudnice
Iako se ovom aspektu pridaje veoma malo pažnje, uslovi života trudnice su izuzetno bitni. Ukoliko ovih 9 meseci trudnica provodi u generalno „toksičnoj“ sredini, uključena je u kojekakve svađe ili konflikte, ako postoji manjak materijalnih sredstava za prosečan kvalitet života, to se i te kako odražava na zdravlje trudnice. Pritom pati i fizičko i duševno zdravlje, što veoma utiče i na razvoj bebe. Trudnici je neophodno obezbediti dobar san i mirnu svakodnevicu, ispunjenu pažnjom.
Uzimanje lekova i suplemenata tokom trudnoće
Poznato je da se tokom trudnoće ne savetuje uzimanje praktično nijednog leka. Međutim, u izvesnim situacijama, potreba za lekom nadmašuje rizik po plod. To se odnosi na stanja u kojima se trudnica nalazi u životnoj opasnosti ili u riziku od ozbiljnog ugrožavanja zdravlja. Kada je uzimanje leka neophodno, savetuje se prvenstveno unos onih koji imaju najmanji rizik po bebu. Zato je jako važno da se u vezi sa ovim problemom posavetujete sa svojim izabranim lekarom.
Kada su u pitanju suplementi, takođe ih treba uzimati prema nalogu lekara, budući da neki nisu sasvim delotvorni u određenim formama, a njihov nedostatak može ozbiljno da ugrozi dete. Takođe, treba birati najkvalitetnije, tj. one koji ne sadrže konzervanse ili druge štetne aditive.
Autor: Ivana Mihajlović