Kitnikez je jedan od najstarijih vojvođanskih slatkiša, jer je na ove prostore stigao pravo sa dvora Marije Terezije, koja ga je, kako tvrde istoričari – obožavala. U prevodu sa nemačkog ovo bi bio sir od dunja, koji se pripremita vrlo lako. Ovaj čvrsti žele je poseban i zato što može dugo da stoji, šest meseci do godinu dana. Način njegove pripreme vezuje se za daleki peti vek, kada je prvi put opisan u jednom rimskom kuvaru.
Recept za kitnikez
Potrebno je
1 kilogram dunja, 800 grama šećera, sok od jednog limuna, 100 grama seckanih oraha (može i badema ili lešnika)
Priprema
Dunje možete oljuštiti a i ne morate, a zatim ih nasecite na kockice. Kuvajte ih u vodi sa sokom od limuna. Zatim ih ispasirajte (iskusne domaćice reći će vam da za to možete koristiti štapni mikser ukoliko ga imate, pa vam i mi to prenosimo). Ispasirane dunje kuvajte sa šećerom sve dok se masa ne stegne, a trebalo bi da bude čvršća od džema, pekmeza i sličnih slatkih mazalica. Gotovo je za oko dva sata, kad vidite da varjača za sobom ostavlja prazan trag. Zatim dobijenu masu možete pomešati sa seckanim orasima. Onda sledi pretakanje dobijene mase u pleh, kalup, modle, koji su prethodno pokvašeni ili nauljeni. Kada se dobro ohladi, kitnikez istresite iz pleha, kalupa, modli, nasecite, ukoliko želite pospite prah šećerom i pronađite mu neko suvo i hladno mesto u kući da tu odstoji još par dana. Kako što smo vam već rekli, ovaj slatkiš može da stoji i po nekoliko meseci, što je priznaćete, vredno ovog truda. Vremenom se kitnikez suši, ali postaje još ukusniji.
NAPOMENA: Veruje se da kitnikez ima pozitivna dejstva na zdravlje. Za to je zaslužan pektin, prirodni gel koji se nalazi u dunjama. Voće koje sadrži dosta pektina može se pretvoriti u marmeladu ili žele bez mnogo šećera i dugog kuvanja.
Izvor: Zdravaiprava