Dečija soba je prostor za igru, rad i odmor vašeg deteta, stoga treba da bude prilagođena njegovom uzrastu. Dizajn za svaku dečiju sobu neminovno prođe više faza – od sobe prilagođene potrebama novorođenčeta, todlera, učenika nižih razreda do sobe za tinejdžera. Bitno je da u svakoj od faza kada uređujete dečiju sobu, kako se elementi budu smenjivali, ona bude funkcionalna i bezbedna po zdravlje deteta.
Uz minimalne izmene dečija soba može da bude funkcionalna dugi niz godina. Bitno je da se postarate da trajni elementi, kao što su izolacija, podovi, prozori i vrata, budu kvalitetni.
- Toplotna i zvučna izolacija su podjednako bitne, jer će očuvati željenu temperaturu za boravak deteta u sobi, a pritom će mu obezbediti minimalni prodor spoljašnjih zvukova.
- Za podove je najpoželjniji prirodni materijal – drvo, bilo da je u pitanju parket ili brodski pod. Drveni podovi su odlična investicija, jer su dugotrajni i otporni, a odličan su dodatak toplotnoj izolaciji dečije sobe.
- Prozori i terasna vrata su takođe trajna investicija, jer ako odaberete kvalitetne materijale mogu trajati desetine godina. PVC stolarija u Beogradu dolazi u širokom spektru boja i oblika koji će se uklopiti u dizajn svake dečije sobe. Uz to odličan su toplotni i zvučni izolator, a izgledaju moderno i lepo.
Prilikom odabira prostorije kojoj ćete dati namenu dečije sobe, vodite računa o kvadraturi prostora. Za jedno dete minimalan predviđeni prostor treba da bude 8 do 10 kvadrata, za dvoje od 10 do 12, a za troje je minimum 15 kvadrata.
Ostali elementi u sobi su podložniji promenama, stoga sa njima možete eksperimentisati shodno uzrastu deteta.
Zidovi
Danas u prodavnicama boja možete birati između stotina najrazličitijih tonova boja za zidove. Za dečije sobe predlažemo nežne i pastelne nijanse koje će se lako uklopiti sa nameštajem. Jedan zid možete da obojite u jarku boju, a preostala tri mogu biti u komplementarnim, nežnijim nijansama. Jarke boje nisu preporučljive za celu prostoriju, jer mogu da budu naporne za rad, a mogu i da utiču da dete postane razdražljivo. Vodoperive boje su opcija koju vredi razmotriti, naročito ako je dete mlađe od 6 godina.
Foto tapete koje se prostiru duž celog zida, sa crtanim junacima ili scenama prirode, mogu biti zanimljiv i upečatljiv detalj u dečijoj sobi. Tapete možete kupiti u celom spektru boja, dezena i tekstura. Ako imate dara za slikanje možete i sami da oslikate jedan zid, a dete vam se može pridružiti na tom zadatku. Tako ćete dobiti unikatnu dečiju sobu i predivnu uspomenu.
Prilikom odabira boja za dečiju sobu uvažite i želje vašeg deteta.
Nameštaj
Opremanje dečije sobe je uvek zadovoljstvo. Nameštaj možete da kupite, a možete i da prilagodite već postojeće komade potrebama deteta. Na prvom mestu je da nameštaj bude funkcionalan i bezbedan po dete. Imajte u vidu da što je manje komada nameštaja prostorija će izgledati veća i obrnuto – što je natrpanija delovaće manje. Deci je potreban prostor za igru, stoga ne preterujte sa nepotrebnim komadima.
Razmislite o kupovini multifunkcionalnog nameštaja. Danas su vrlo popularni kreveti sa fijokama za odlaganje posteljine i nepotrebnih sitnica. Odličan odabir su i kreveti na sprat, ispod kojih se nalazi radni sto i ormar. Ovakvi elementi štede prostor, a dečijoj sobi daju lep i moderan izgled.
Ako kupovina novog nameštaja nije izvodljiva, možete da se poigrate bojama i za tren osvežite stare komade nameštaja i date im novo ruho. Prefarbajte ih bojama za drvo. Danas postoje boje na vodenoj bazi, koje se brzo suše i ne ostavljaju neugodan miris. Iscrtajte cvetiće ili zvezdice po nameštaju i za tren ćete imati potpuno novu sobu.
Nekad je i reorganizacija nameštaja dovoljna da u potpunosti promeni izgled dečije sobe. Zamenite mesto krevetu (vodeći računa da je uzglavlje uvek okrenuto ka severu) i radnom stolu i uživajte u transformaciji.
Dekorativni elementi
Zavese, posteljina, tepisi, slike na zidovima, sve su to elementi koji daju dušu prostoriji u kojoj se nalaze. Zavese i posteljine su cenovno pristupačne, stoga vremenom možete kupiti više komada, koje ćete periodično menjati. Zavese mogu imati crtane likove, a mogu biti i jednobojne. Lako možete da ih dekorišete satenskim trakama, komadićima nakita, plišanim igračkicama.
Posteljina takođe može da bude šarena, veselih boja ili jednobojna. Možete kupiti gotove setove posteljine, a ako ste vični šivenju, možete da je sašijete i sami.
Tepih u dečijoj sobi treba da poseduje antistatička i antialergijska svojstva, kako ne bi dopuštao česticama prašine i alergenima da prilikom dečije igre plutaju po vazduhu. Tekstura i boja tepiha treba da se uklapaju u estetiku dečije sobe. Na tržištu postoji ogroman izbor čupavih tzv. shaggy tepiha, tepiha sa likovima iz crtanih filmova, tepiha jarkih boja i dečijih dezena.
Ako vaše dete voli da crta ili slika, njegove radove možete uramiti i napraviti mini galeriju na zidovima dečije sobe. Uramljeni crteži će biti divna uspomena i unikatan dekorativni element.
Sobi možete da dodate dekorativne jastučiće, lampe, igračke, sitnice koje vaše dete voli i čuva. Bitno je da prilikom uređenja i dekorisanja poslušate i detetove želje. Neke neće biti moguće realizovati, ali barem ćete imati smernice u kojem pravcu da idete ka finalizaciji projekta.
Autor: Vladan Medaković