Već od februara, kada počnu da cvetaju prve biljke, uglavnom drveće i žbunovi koji rastu u našoj okolini, kod osetljivih ljudi mogu se javiti alergije.
Veoma blaga zima i raniji početak vegetacije i cvetanja pomerio je unapred vreme kada počinju alergije na polene trava, drveća i korova. Osobe koje pate od alergija disajnih puteva već uveliko osećaju prve simptome – curenje iz nosa, kijanje, suvi kašalj, svrab i crvenilo očiju i sluznice nosa, iscrpljenost i umor. Nažalost, veliko aerozagađenje uticalo je na to da simptomi respiratornih alergija dođu i pre početka proleća.
Simptomi alergije lako se mogu pomešati sa kijavicom, jer su veoma slični. Međutim, ako su ove tegobe sezonskog karaktera, treba proveriti da li se možda radi o polenskoj alergiji. U prisustvu alergena, u pokušaju da se zaštiti, organizam počinje da proizvodi specifična antitela i javlja se reakcija organizma koja dovodi do svih gore navedenih simptoma.
Ako se ne leči može da pređe u astmu
Alergije retko prođu same od sebe, a kako mogu da prerastu u neka ozbiljnija stanja, kao na primer bronhijalnu astmu, treba ih što pre dijagnostikovati i na vreme lečiti.
Dijagnoza alergijskog rinitisa postavlja se na osnovu tipičnih anamnestičkih podataka i kliničke slike, kao i rezultata ciljanog alergološkog ispitivanja, a to su alergijski kožni testovi inhalacinim alergenima, određivanje nivoa ukupnog IgE kao i/ili alegen specifičnih IgE antitela u krvi, izvođenjem specifičnih nazalnih provokacionih testova…
U kojim mesecima cvetaju najčešći izazivači alergija:
Leska februar, mart, april
Jova februar, mart
Brest, jasen mart, april
Topola, vrba mart, april
Platan mart, april
Prava livadarka mart-septembar
Bor, smrča, jela april, maj, jun
Tuja, kleka, tisa mart-jun
Breza, orah april, maj
Hrast april, maj
Jorgovan april, maj
Bokvica april-septembar
Divlji kesten maj
Bukva maj
Zova maj
Maslačak, pirevina maj, jun
Lisičji rep, ježevica maj, jun
Lipa maj, jun, april
Kiseljak, štavelj maj-avgust
Popino prase maj-septembar
Ljulj maj-septembar
Pitomi kesten jun
Pšenica, raž, kukuruz jun, jul
Kopriva maj-septembar
Beli i crni pelen jul, avgust, septembar
Ambrozija jul, avgust, septembar
(Izvor: Klinika za imunologiju i alergologiju Kliničkog centra Srbije)
Praktični saveti:
* Izbegavajte boravak i bavljenje sportom na otvorenom za vreme suvih i vetrovitih dana
* Izbegavajte parkove i kampovanja, šetnju pored i kroz površine obrasle korovom
* Za odlazak u prirodu izaberite dan posle kiše jer su tada koncentracije polena u vazduhu najniže
* Zatvarajte prozore u vreme najveće polinacije (od 10 do 18 časova), posebno tokom prepodneva kada je koncentracija polena najveća.
* Prozore otvarajte između deset sati uveče i četiri ujutru
* Ako ste u mogućnosti koristite klima uređaj sa filterima
* Pratiti polenski izveštaj na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine (www.sepa.gov.rs)
* Ne sušite veš napolju
* Po dolasku u kuću obavezno se istuširajte, operite kosu i promenite garderobu
POLINOL ima rešenje za alergije
Kao veoma efikasan kod alergije pokazao se nemački homeopatski lek „Polinol“. To su tablete, potpuno prirodnog sastava, zbog čega ih mogu koristiti i deca od treće godine. Sprovođenjem mera koje nam omogućavaju da smo manje u kontaktu sa alergenima i primena „Polinol“ tableta na vreme, od velike su koristi za odlaganje alergijske reakcije i pojave prvih simptoma alergije, tako da duže možemo da uživamo u proleću, a ne da se skrivamo…
Tablete se jednostavno otapaju u ustima, a za decu se mogu rastvoriti u kašičici vode. Koriste se u lečenju polenskih kijavica. Za razliku od hemijskih lekova u lečenju alergija (antihistaminici, kortikosteroidi, kapi za nos) koji su efiksni u određenom vremenskom periodu, ovaj homeopatski lek može se uzimati tokom cele sezone trajanja alergija (od marta do novembra), dokle god postoje simptomi.
Izvor: Zdravaiprava